Yargıtay’dan ‘aile içindeki kavga’ kararı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yargıtay’dan ‘aile içindeki kavga’ kararı
Abone ol
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kayınbiraderin eniştesine şiddet uygulamasının kadına kusur olarak yüklenemeyeceğine karar verdi.

Bir süredir şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle  mahkemeye boşanmak için başvuran çifte  aile mahkemesi, davacı kadının kardeşinin erkeğe şiddet uyguladığı, davalı erkeğin ise eşine ve müşterek çocuklara bedeni şiddet uyguladığı, eşine hakaret ettiği gerekçesiyle evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında erkeğin ağır kusurlu olduğuna hükmederek, tarafların boşanmalarına karar verdi. Kararı davacı kadın temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

Sözcü’nün aktardığına göre kararda şu ifadelere yer verildi:

MADDİ TAZMİNAT AZ

“Somut olaya göre kadının kardeşinin erkeğe şiddet uygulaması vakıası, kadına kusur olarak yüklenemez. Gerçekleşen bu duruma göre boşanmaya sebep olan olaylarda davalı erkeğin tamamen kusurlu olduğunun kabulü gerekir. O halde davalı erkeğin ağır kusurlu olduğu kabul edilmesi doğru bulunmayıp bozmayı gerektirmiştir. Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumlarına, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur derecelerine, paranın alım gücüne, ihlal edilen mevcut ve beklenen menfaatlerin kapsamına nazaran davacı kadın yararına hükmolunan maddi tazminat azdır. Aile mahkemesi kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Anahtar Kelimeler:
Musa Orhan’a verilen cezanın gerekçesi açıklandıÖnceki Haber

Musa Orhan’a verilen cezanın gerekçesi a...

Vedat Bilgin'den AGİ desteği açıklamasıSonraki Haber

Vedat Bilgin'den AGİ desteği açıklaması

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!