Yargıtayda kritik seçim sona erdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yargıtayda kritik seçim sona erdi
Abone ol
AYM üyeliği seçim sonucu belli oldu. En çok oyu İrfan Fidan, Nevzat Özsoy ve Mustafa Erol aldı.

Yargıtayda kritik seçimde sona gelindi. sandıklar 12.00 itibarıyla kapandı ve oyların sayımına başlandı. Seçimde Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi belirlenecek. Seçimler 1 Aralık’ta gerçekleşecekti ancak koronavirüs salgını gerekçesiyle 17 Aralık’a ertelenmişti.

AYM üyesi Burhan Üstün, yaş haddinden dolayı 10 Ocak 2021’de emekliye ayrılıyor. Üstün’ün Yargıtay kökenli olması nedeniyle yeni AYM üyesinin de Yargıtaydan seçilmesi gerekiyor.

27 Kasım’da Yargıtay üyeliğine İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan atanmıştı. Bu gelişmeden sonra AYM üyeliği seçiminde de gözler Fidan’a çevrildi. Muhalefet, seçimlerin ertelenmesinin sebebinin koronavirüs olmadığını İrfan Fidan’ın AYM’ye seçilmesini istendiğini öne sürdü.

Barış Terkoğlu, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde Yargıtayda tek bir dosyanın altında bile imzası olmayan Fidan’ın AYM’ye seçilmesini eleştirmişti.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN

Üyeliğe 11 aday başvurmuştu. Bu süreçte adaylar birer birer geri çekildi. Geriye beş aday kaldı. Bunlar; İrfan Fidan, Mahmut Coşkun, Nevzat Özsoy, Mustafa Erol ve Nazmiye Beyazıt Kuşçuoğlu.

Sonuçların saat 12.30 sularında belli olması bekleniyor. Beş adaydan en çok oy alan 3 isim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gidecek. Erdoğan, bu isimler arasından birini AYM üyeliğine atayacak. Erdoğan’ın bu üç isimden istediği birini atama yetkisine sahip.

AYM üyeliği seçim sonucu belli oldu: En çok oyu İrfan Fidan, Nevzat Özsoy ve Mustafa Erol aldı.

Anahtar Kelimeler:
Dilipak: Başlar ayak, ayaklar baş olabilir bu süreçteÖnceki Haber

Dilipak: Başlar ayak, ayaklar baş olabil...

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Celal Mümtaz Akıncı oldu! İşte Akıncı'nın geçmişi...Sonraki Haber

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Celal Mümta...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!