Tunç Soyer: Herkes pahalılıktan şikâyet ediyor ama kimse yanlış tarım sistemini konuşmuyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Tunç Soyer: Herkes pahalılıktan şikâyet ediyor ama kimse yanlış tarım sistemini konuşmuyor
Abone ol
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarımsal kalkınmanın yolunun yerelleşmeden geçtiğine işaret ederek "Herkes pahalılıktan şikâyet ediyor ama kimse yanlış tarım sistemini konuşmuyor" dedi.

Milliyet yazarı Gürkan Akgüneş, CHP’nin İstanbul’da düzenlediği Tarımsal Kalkınma Zirvesi’nde CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le tarım ve yerellik üzerine kısa bir söyleşi yaptı. Sofradaki ‘zehir’ ile ilgili yazılar kaleme alan Akgüneş, bu yazısında da çözüm önerisi sundu. Akgüneş, sofradaki zehri yok etmenin yolunun tarımda yerelleşmeyle mümkün olduğunu ifade etti.

"Herkes pahalılıktan şikâyet ediyor ama kimse yanlış tarım sistemini konuşmuyor"

Tunç Soyer’e de bu soruyu yönelten Akgüneş şu yanıtı aldı:

"Küçük üreticiye sahip çıkan bir tarım politikası aslında bütün toplumun dengesini sağlayan bir sonuç ortaya çıkarmış oluyor. Herkes pahalılıktan şikâyet ediyor ama kimse yanlış tarım sistemini konuşmuyor. Dışa bağımlı tarım sistemi yüzünden bu noktadayız. Hâkim tarım politikasının özünde tohumu değiştirmek var. Tohum hibritleştiğinde de her şeyde dışa bağımlı oluyorsunuz. Ondan sonra toprağınız kuraklaşıyor, susuzluk artıyor, köylü borç batağına sürüklenip tarlasını icrayla dev şirketlere satmak zorunda kalıyor. İşte İzmir’de biz, bu zinciri kırmaya çalışıyoruz. Aslında yaptığımız şey; atalık tohuma sahip çıkmak. Evet, verim belki hibrite göre biraz daha düşük oluyor ama kamunun gücüyle arayı kapatıyoruz. ‘Sen karakılçık ek kardeşim, ben sana devletin verdiği taban fiyatın 3 katıyla alım garantisi veriyorum’ diyoruz. Ben inanıyorum ki, yereli destekledikçe bu toprakların bereketi tekrar tüm ülkeye yayılacak"

Anahtar Kelimeler:
Hatay'da satırlı saldırıya uğrayan kadın herkesi şaşırttı : Hakimle görüşmem lazım !Önceki Haber

Hatay'da satırlı saldırıya uğrayan kadın...

Bir isim daha Mehmet Ali Erbil'i ifşaladıSonraki Haber

Bir isim daha Mehmet Ali Erbil'i ifşalad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!