İstanbul
04 Ekim, 2023, Çarşamba
 • DOLAR
  27.56
 • EURO
  29.01
 • ALTIN
  1615.3
 • BIST
  8333.14
 • BTC
  27634.39$

TOKİ’nin hacizli banka hesapları boş, üzerine kayıtlı tek araba var!

TOKİ’nin hacizli banka hesapları boş, üzerine kayıtlı tek araba var!
Gazeteci Barış Pehlivan; TOKİ'nin banka hesaplarının boş ve üzerinde onlarca haciz olduğunu, üzerine kayıtlı tek arabanın ise 1995 model Renualt marka bir araç olduğunu ve bunun da üzerinde 14 ayrı haciz kararı olduğunu yazdı.

İktidar tarafından duyurulan ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi’ hakkında detaylar ortaya çıkmaya devam ederken, projeyi gerçekleştireceği iddia edilen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kasasında da ilginç bulgular elde edildi. Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşesinde "TOKİ’nin kasasındaki şüpheli işler" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Pehlivan, Emniyet Genel Müdürlüğünün 21 Eylül 2022 tarihli verisine göre TOKİ üzerine kayıtlı 1995 model Renault marka araçtan başka hiçbir aracın olmadığını aktardı. Pehlivan, "Nasıl ve neden oluyordu bu? Diğer bütün TOKİ araçları kiralık mıydı? Dahası, o tek araç üzerinde Türkiye’nin dört bir yanındaki icra dairelerinin aldığı 14 ayrı haciz kararı vardı" dedi.

Pehlivan, TOKİ’ye açtığı davayı kazanan ve 99 bin 845 lira alacağı olan bir vatandaşa bankalardan gelen ilginç yanıtları da paylaştı. O yanıtlar şöyle:

Finansbank: TOKİ’nin bankamızda açtığı dokuz ayrı hesapta hiç para yok.

Yapıkredi: Ümraniye şubemizde TOKİ’nin 100 pay fon bakiyeli hesabı var. Bu paranın üzerinde de yasal takyidat kayıtları mevcut. Hacziniz onların arkasında sıraya alındı.

Vakıfbank: Ankara şubemizde TOKİ’nin vadesiz hesabı bulunuyor. TOKİ’nin bankamızla kredi ilişkisi ve bizim de alacaklarımız var. Sizin hacziniz hem bankamızın alacağının hem de diğer takyidatlardan sonra sıraya işlendi.

ING Bank: TOKİ’nin iki ayrı şubemizde dokuz ayrı hesabı var. O hesaplarda da toplam 27 bin 349 lirası mevcut. O para üzerinde de başka birinin alacağı var. Sizin adınıza ikinci sırada bloke koyduk.

TEB: TOKİ’nin iki ayrı şubemizdeki hesaplarında toplam yaklaşık 35 bin 755 lirası var. Lakin o para da TOKİ’ye kullandırdığımız kredilerden dolayı rehinli. Haciz talebinizi de sıraya aldık.

Garanti Bankası: TOKİ’nin Konya şubemizdeki hesabında 619 lirası var. TOKİ’nin bankamıza borçları da mevcut ve rehin hakkımız bulunuyor. Hatta hesapta bulunan 619 lira üzerinde başka hacizler de var. Sizin alacağınızı da sıraya ekledik.

Listenin uzayıp gittiğini söyleyen Pehlivan, henüz Ziraat Bankası ve Halkbank’tan yanıt gelmediğini ifade etti ve sordu: "TOKİ’ye ait olduğunu düşündüğümüz paraların, gayrimenkullerin ve araçların gerçek sahibi kim? Devlet kendi vatandaşından borcunu kaçırır mı? Dahası… Üzerinde bu kadar haciz kararı olan bir kurumun Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini sonuçlandıracağına nasıl güvenelim?"

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!