Terkoğlu: Yargıtayı metro aktarma istasyonu gibi kullananlar...

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Terkoğlu: Yargıtayı metro aktarma istasyonu gibi kullananlar...
Abone ol
Gazeteci Barış Terkoğlu, bugünkü köşesinde geçtiğimiz günlerde Yargıtaya atanan ve bugüne kadar tek dosya bakmayan İrfan Fidan'ın AYM üyeliğini değerlendirdi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, bugünkü köşesine yargıdaki tartışmaları taşıdı. Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK), Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın iddialarına yönelik yaptığı açıklamayı hatırlatan Terkoğlu, yargı içindeki ‘reform’ hareketlerine yönelik bazı bilgileri paylaştı.

Yargıtayın tarihi

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay üyeliğine atanan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine adaylığını değerlendiren Terkoğlu, önce Yargıtayın tarihine ilişkin bir bilgi paylaştı. Yargıtayın bir ‘reform’ kurumu olduğunu söyleyen Terkoğlu şu bilgiyi verdi:

"19’uncu yüzyıla kadar Osmanlı adalet sisteminin temyiz makamı yoktu. Sultan 2’nci Mahmut’un 1837 tarihinde kurduğu Meclis-i Vâlâ-i Ahkâm-ı Adliye, 6 Mart 1868 Cuma gübü Sultan Abdülaziz’in fermanıyla ikiye bölündü. “Divan-ı Ahkâm-ı Adliye” bugünkü Yargıtay olurken, “Şûra-yı Devlet” günümüzde Danıştaya kadar geldi. Osmanlı düzeni modernleşirken bir “hukuk reformu” yapmaya, adliyeyi siyasetten ayırmaya, karar vermişti. Yargıtay aslında buydu.

"Peki, şimdi…

"FETÖ’cüler, iktidardakiler, liberaller el ele verdiler. Önce “reform” diyerek yargıyı referandumla hükümete bağladılar. Yargının “FETÖ çiftliği”ne dönüşmesiyle başlayan hikâye, her gelenin sırayla tasfiye olduğu ve hepsinde “reform”un konuşulduğu bir tuhaflığa dönüştü."

"Yargıtayı metro aktarma istasyonu gibi kullananlar..."

Bu bilgiyi paylaştıktan sonra yazısına İrfan Fidan’ın AYM üyeliğine adaylığıyla devam eden Terkoğlu, “Yeni reform, bu cendereyi yaratanları görevden alıp Yargıtaya atamayla başladı. Atananlardan biri olan İrfan Fidan ise daha bir dosya bile bakmadan, Yargıtayda perşembe günü yapılacak AYM üyeliği seçimine aday oldu. Haliyle oy verecek olanlar, iki asra yayılan kuruluşun yıpranmış itibarı için de bir karar verecek” ifadelerini kullandı.

“AYM üyeliğini kim hak ediyor” diye soran Terkoğlu, Fidan’ın adaylığına tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

"Türk hukukunun kadim kurumunda; tek bir dosya kapağı açmadan, tek bir imza atmadan, tek bir karar incelemeden, tek bir hukuk dersi vermeden, Yargıtayı metro aktarma durağı gibi kullananlar mı AYM üyeliğini hak ediyor?”"

Anahtar Kelimeler:
İBB'de 8 milyon liralık yolsuzluk iddiasıÖnceki Haber

İBB'de 8 milyon liralık yolsuzluk iddias...

İBB'den 'golf aracı' açıklamasıSonraki Haber

İBB'den 'golf aracı' açıklaması

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!