İstanbul
16 Nisan, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.53
 • EURO
  34.61
 • ALTIN
  2491.7
 • BIST
  9548.09
 • BTC
  62541.79$

Taliban'dan Türkiye çıkışı

Taliban'dan Türkiye çıkışı
Geldikleri günden bu yana kadınlarla ilgili tepki çeken kararlar alan Afganistan'daki Taliban yönetiminin Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem, kadınların üniversite eğitimini askıya alma kararının ardından bir açıklama yaparak, “Türkiye ve Suudi Arabistan gibi değil, saf İslam istediklerini” söyledi.

Cumhuriyet'tin aktardığına göre Afganistan'daki Taliban yönetimi, kadınlar üzerindeki baskıyı artırarak, tüm üniversitelerde kadınların eğitimini bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını duyurdu.

Böylece, Afganistan’da kız öğrencilerin lise eğitimi almasının yasaklanmasının ardından üniversiteye gitmeleri de resmi olarak yasaklanmış oldu.

Taliban yönetiminin aldığı kararla ilgili tepkiler dünyada çığ gibi büyürken, Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem'den bir açıklama geldi.

TIKLA : SOKAKTA BİR KADININ DARP EDİLDİĞİNİ GÖRÜNCE CAMA ÇIKAN YURTTAŞ VURULDU

Nadeem, “İslam'da kadının statüsünün belli olduğunu, bundan fazlasının verilemeyeceğini” iddia ederek,“Cenâb-ı Hak bize güç vermiş, şeriatı güzel uygulayabiliriz, kimseden korkmuyoruz, kimsenin himayesinde değiliz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Suudi Arabistan tarafından gösterilen tepkilere de değinen Nadeem, “Kur'an'da ve hadislerde bile hiç kimse kadınların 'çağdaş ilimler' öğrenmesinin gerekliliğini ispat edemez, bilimsel hipotezi ispat edemez. Türkiye ve Suudi Arabistan gibi değil, saf İslam istiyoruz” dedi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ
Taliban'ın kadınların eğitimini kısıtlama kararı sonrası Türkiye'den ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

Kalın, karara ilişkin olarak, “Taliban yönetimi Afganistan’da kız öğrencilerin üniversiteye girişini yasaklayan bir karar almış. İslam’ın ruhuna aykırı bir karar. Bu yasağın dinde yeri yok” ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI
Dışişleri Bakanlığı tarafından da yapılan bir açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Afganistan’da yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz. Eğitim, tüm bireylerin fırsat eşitliği temelinde ayrımsız olarak yararlanması ve mahrum bırakılmaması gereken temel bir insan hakkıdır. Afganistan’da halkın beklentileri uyarınca tüm kız çocuklarına eğitim hakkının istisnasız tanınması ülkenin refahı ve geleceği bakımından da önem taşımaktadır. Bu çerçevede, bahse konu kararın gözden geçirilmesi ve gerekli adımların bir an evvel atılması beklentimizi ifade ediyoruz."

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!