Son ankette MHP'ye kötü haber

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Son ankette MHP'ye kötü haber
Abone ol
MAK Araştırma’nın Kasım ayı anketinde, muhalefetin iktidardan önde olduğu gözükürken MHP’nin baraj altında kalması dikkat çekti. Ayrıca yapılan araştırma sonucu kararsız seçmenin muhalefete daha yakın olduğu gözlemlendi.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre; MAK Araştırma, Kasım ayı araştırma sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de 64 ilde 5 bin 750 kişiyle 1 Kasım – 8 Kasım tarihlerinde yapılan ankette, seçimlere yönelik tahminler ve vatandaşların ekonomi başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin düşünceleri soruldu.

Son yapılan 24 Haziran seçimlerinde, ankete katılanların yüzde 34’ü AKP’ye, yüzde 19’u CHP, yüzde 9’u HDP’ye, yüzde 9’u MHP’ye, yüzde 8’i İYİ Parti’ye oy verdiğini kaydetti.

Katılımcılara, “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye vereceksiniz?” sorusuna verilen yanıtlar şöyle oldu:

 1. AK Parti: Yüzde 33,5
 2. CHP: Yüzde 25,3
 3. HDP: Yüzde 7,8
 4. MHP: Yüzde 6,8
 5. İYİ Parti: Yüzde 16,2
 6. DEVA: Yüzde 2,5
 7. Gelecek: Yüzde 1,3

Araştırma şirketi, çıkan sonuçlarla ilgili “Kararsızların matematiksel dağılımı yukarıdaki tabloyu çıkarsa da; deneyimlerimiz kararsız seçmenin önemli oranda muhalefete yakın seçmen olduğunu göstermektedir. Yine de kararsızları matematiksel dağılımla göstermek, grafikleri pratik bir okuma imkânı sağlayacaktır. Son aylarda özellikle yeni kurulan partilere yönelik ağırlıklı olarak genç seçmen tercihleri sık sık yer değiştirmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de sorulduğu ankette, “Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’a mı yoksa Millet İttifak’ın çıkaracağı adaya mı oy verirsiniz?” sorusuna yüzde 44’le “Kesinlikle Erdoğan’ın rakibi kim olursa ona veririm” yanıtı geldi.

“Rakibi kim olursa olsun Erdoğan’a oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 36, rakibe göre fikrini değiştireceğini söyleyenlerin oranı yüzde 14 oldu. Kararsız olan ya da yanıt vermek istemeyenler ise yüzde 6’da kaldı.

“Hangi ittifakın adayına oy verirsiniz?” sorusunda da “Cumhur İttifakı” diyenler yüzde 40, Millet İttifakı diyenler yüzde 41 olarak ölçüldü. Kararını adaya göre belirleyecekler yüzde 4 olurken, “Bu ittifakların dışında farklı bir adaya verebilirim” diyenler yüzde 11 oldu.

Ankette ülke gündemine ilişkin de sorular yer aldı. “Genel af gerekli midir?” sorusuna vatandaşların yüzde 42’si gerekli, yüzde 37’si ise gerekli değil yanıtını verdi. Kararsız olanların oranı da yüzde 21 oldu.

MAK Araştırma’nın yaptığı anketinde Altılı Masa’nın hükümet olursa ekonomik sorunları çözüp çözemeyeceğine de yanıt arandı:

 • Çözebilir: Yüzde 33
 • Kısmen çözebilir: Yüzde 24
 • Çözemez: Yüzde 34
 • Kararsız: Yüzde 9
Anahtar Kelimeler:
Fatih'te tarihi binada yangın!Önceki Haber

Fatih'te tarihi binada yangın!

İstanbul'da doğalgaz çalışmasında patlama: 10 yaralıSonraki Haber

İstanbul'da doğalgaz çalışmasında patlam...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!