Şişli'de emniyet arazisinde imar rantı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şişli'de emniyet arazisinde imar rantı
Abone ol
İmara açılan askeri arazilere ilişkin tartışmalar sürerken İstanbul’un Şişli ilçesinin Halaskargazi Mahallesi’nde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsisli 293 metrekarelik arazi ‘ticaret ve konut alanı’ fonksiyonuna alındı.

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre; İçişleri Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında 20 Ekin 2018’de protokol imzalandı. Bu protokole istinaden de Halaskargazi’de Emniyet’e tahsisli arazi, ‘dönüşüm’ kapsamında değerlendirilmek üzere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ne geçti. Ardından da bu yıl 5 Nisan tarihinde arazi, ‘rezerv yapı alanı’ olarak belirlendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 293 metrekarelik araziye dair imar planı değişikliğine gitti. Askıya çıkarılan planın açıklama raporunda yer alan bilgilere göre, arazi Teşvikiye ve Nişantaşı’na yakın Valikonağı Caddesi ile Rumeli Caddesi kesişiminde yer alıyor. Plan değişikliğinin kentin ihtiyaçları, ulusal ve bölgesel ekonomik şartlar gözetilerek hazırlandığı kaydedildi. Raporda yer alan bilgilere göre, 13 Eylül 2014 tarihinde, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi, araziye ilişkin imar planını onadı. Bu planla da araziye, ‘emniyet lojman alanı’ fonksiyonu getirildi. Ancak daha sonra Emniyet’in alanda hizmet binası ihtiyacı bulunmadığı kaydedilerek, bakanlıklar arasındaki protokol kapsamında değerlendirildiği bildirildi. İmar planı değişikliği teklifinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsisli arazide, ağaç ya da yapı bulunmadığı ve alanın otopark olarak kullanıldığı aktarıldı.

Plan açıklama raporunda, bölge imar planlarında arazinin ‘konut ve ticaret’ alanında kaldığı kaydedildi. Plan değişikliğiyle araziye ‘ticaret-konut alanı fonksiyonu getirildi. Böylece alanda altı kata varan bina inşa edilebilecek.

Anahtar Kelimeler:
Gibi dizisinin 3. sezon çekimleri başladı: Setten ilk kare!Önceki Haber

Gibi dizisinin 3. sezon çekimleri başlad...

AYM'den basına kesilen cezalarla ilgili örnek karar!Sonraki Haber

AYM'den basına kesilen cezalarla ilgili...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!