Şentop 'Montrö' sözlerini reddetti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şentop 'Montrö' sözlerini reddetti
Abone ol
Meclis Başkanı Mustafa Şentop, daha önce Erdoğan'ın isterse Montrö Boğazlar Sözleşmesinden çekilebileceğini söylediği sözleri reddetti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sözleşmesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile çekilinmesi hakkında daha önce "Cumhurbaşkanı, İstanbul Sözleşmesi'nden kararname ile çekildiği gibi Montrö'den de diğer uluslararası anlaşmalardan da çekilebilir." demişti. Şentop bu sözlerine gelen tepkiler üzerine bu kez de herhangi bir anlaşma veya sözleşme ismi telaffuz etmediğini öne sürerek "Bu tür anlaşmalardan çıkmanın imkansızlığını anlattım" dedi.

Şentop ayrıca, programdaki ifadelerinin çarpıtıldığını söyledi ve şu açıklamalarda bulundu:

"Gerek Lozan, Gerek Montrö gibi anlaşmaların özel bir boyutu vardır. Sadece hukuki boyutlarla ilgili insanlar iş yapmazlar. Ben boşanmayla ilgili prosedür anlatsam, insanları boşanmaya teşvik etmiş mi olurum? Bu kadar saçmalığı anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Montrö gibi, Lozan gibi anlaşmalarda çıkma gibi bir şeyin mevzubahis olmayacağını çok çarpıcı bir şekilde söyledim. O konuşmada da böyle bir şey yoktur, uluslararası anlaşmalarla ilgili hukuki boyutu anlatmam söz konusudur. Siyasetçi olarak ortalama zeka seviyesini hesap ederek konuşuyoruz. Bunun altında olan varsa yapabileceğim bir şey yok."

“Bir cumhurbaşkanı Montrö’yü tanımıyorum diyebilir mi” sorusu üzerine Şentop, "Teknik olarak yapılabilir. Ancak mümkün ve muhtemel arasında fark var. Yeterli yoğurt bulursanız Marmara Denizi’nden ayran yapmak da mümkündür" yanıtını vermişti. 

Anahtar Kelimeler:
ODTÜ rektörlüğü renkli merdivenleri griye boyadıÖnceki Haber

ODTÜ rektörlüğü renkli merdivenleri griy...

Enver Aysever Tunç Soyer'e dava açıyorSonraki Haber

Enver Aysever Tunç Soyer'e dava açıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!