Şekere dev zam: Yüzde 67

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şekere dev zam: Yüzde 67
Abone ol
Şekere büyük zam geliyor. Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine ise yüzde 37 zam kararı aldı.

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türk Şeker'in büyük oranda zam yaptığını açıkladı.

Zammı sosyal medya hesabından duyuran Yıldırım, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü'nün zam kararını paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

"Şekere büyük zam. Türk Şeker, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam yaptı. Kristal sekerin fabrika satış fiyatı 27 Haziran itibariyle 50 kilogram şeker Tarım Kredi vb. marketlere 390 liradan 650 liraya, diğerleri için 550 liradan 750 liraya çıktı"

Son bir yılda şekerin kilosu 6,5 liradan 24 liraya, çuvalı yaklaşık 220-250 liradan 1100 liraya yükseldi. Özellikle nisan ayından mayıs ayına yansıtılan 2 kat fiyat artışlarını aşağı çekebilmek için geçen ay 400 bin ton kamış veya şeker pancarı ithalatından vergi alınmaması kararı alınmıştı.

Nisan ayında marketlerdeki toz şekerin fiyatı 12 ile 15 lira arasında değişiyordu, Mayıs ayı itibariyle ortalama şeker fiyatları 24 liraya kadar yükseldi. Şekerin fiyatı bir ay içerisinde ikiye katlanmıştı.

Bu gelişmelerin ardından, Haziran başında TÜRKŞEKER Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan görevden alınarak yerine Muhiddin Şahin atanmıştı.

Anahtar Kelimeler:
TÜİK, ölüm verilerini bu yıl da açıklamadıÖnceki Haber

TÜİK, ölüm verilerini bu yıl da açıklama...

Adalet Bakanı'ndan 'haksız tahrik' talimatıSonraki Haber

Adalet Bakanı'ndan 'haksız tahrik' talim...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!