Rus aşısı Türkiye'de üretilecek!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Rus aşısı Türkiye'de üretilecek!
Abone ol
Rus aşısının Türkiye'de üretimi için anlaşma imzalandı. Rus menşeli Sputnik-V adlı koronavirüs aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşma imzalandı. Anlaşmayı Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) duyurdu.

Rusya menşeli Sputnik-V adlı koronavirüs aşısının Türkiye’de üretilmesi için bir Türk firmayla anlaşma imzalandı. Sputnik’te yer alan habere göre; üretim için gereken teknolojinin transferi de bu anlaşma kapsamında başlatıldı. Yapılan açıklamada, Türk şirket ile yapılan iş birliğinin Sputnik V aşısının dış pazara tanıtımı çerçevesinde yürütülüyor. Öte yandan aşının hem Türkiye iç pazarına hem de diğer ülkelere sevkiyatının yapılması planlanıyor.

Adenovirüs vektörü temelli bir aşı olan Sputnik-V şu ana kadar Rusya haricinde; Belarus, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Sırbistan, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezuela, Paraguay ve Türkmenistan’da tescil edildi. Ayrıca aşının Avrupa Birliği ülkelerinde tesciline yönelik süreç de başlatıldı.

RDIF, Türkiye dışında Sputnik V’nin üretimi için Güney Kore, Çin, Hindistan, Brezilya, Belarus ve Kazakistan’la da anlaşmalar imzaladı. Rusya, aşının etkinliğini yüzde 90’ın üzerinde olarak açıklamıştı.


Sarıgül'ün arabası sırra kadem bastıÖnceki Haber

Sarıgül'ün arabası sırra kadem bastı

Rusya: Sputnik V aşısının üretimi için Türkiye ile anlaşma imzalandıSonraki Haber

Rusya: Sputnik V aşısının üretimi için T...

Yorum Yazın