Montrö Bildirisi Sonrası MHP'den Üst Düzey İstifa!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Montrö Bildirisi Sonrası MHP'den Üst Düzey İstifa!
Abone ol
126 emekli büyükelçinin Montrö bildirisi sonrası MHP'den üst düzey ihraç!

Milliyetçi Hareket partisi (MHP) Başkan yardımcısı Semih Yalçın, partinin önde gelen isimlerinden eski milletvekili ve emekli büyükelçi Eruğrul Kumcuoğlu'nu yüksek disiplik kurulu'na sevk etmişti. Kumcuoğlu kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi. Bugün ise kumcuoğlu'nun partiden istifa ettiği açıklandı.

Emekli 126 büyükelçinin montrö bildirisi sonrası kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen MHP eski Aydın milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu partiden istifa etti. 

MHP Genel başkan yardımcısı Semih Yalçın konuya ilişkin açıklama yayınladı. Yalçın: 

"126 Emekli Büyükelçinin basın yoluyla kamuoyuna açıklanan bildirisinde ismi yer alan partimizin Aydın Eski Milletvekili Emekli Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu, Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edilmiştir."Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı, uluslararası sözleşmelerle ilgili tartışmalara neden olmuştu. 

126 emekli büyükelçinin halen tartışılmaya devam eden Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak 30 Ocak 2020'de yaptığı açıklama da, bu konu kapsamında yeniden gündeme gelmişti.

Söz konusu açıklamada "Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi'ni tartışmaya açacaktır. Atatürk Türkiye'sinin, Lozan Antlaşması'ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ise Türkiye'nin İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine yol açar. Kanal İstanbul'dan vazgeçilmelidir" ifadesi yer alıyordu.

Kumcuoğlu istifasında "çoktandır fikren ve fiilen ayrı düştüğüm Milliyetçi Hareket Partisi'nden sitifa ettiğimi bilgilerinize sunarım" ifadelerini kullandı.​​


Didem Soydan: En büyük fantazim...Önceki Haber

Didem Soydan: En büyük fantazim...

Fişleme iddiaları sonrası Hürriyet'ten geri adımSonraki Haber

Fişleme iddiaları sonrası Hürriyet'ten g...

Yorum Yazın