Mehmet Metiner: Hilafeti, şeriatı savunan Gazi Mustafa Kemal’i ne yapacağız?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mehmet Metiner: Hilafeti, şeriatı savunan Gazi Mustafa Kemal’i ne yapacağız?
Abone ol
Yeni Şafak yazarı ve AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, "Hilafeti-saltanatı-şeriatı savunan Gazi Mustafa Kemal'i ne yapacağız?" dedi.

Yeni Şafak yazarı ve AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, bugünkü köşesinde "Kemalizm nedir? Kemalizm demokrasiyle bağdaşır mı?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Metiner, bu yazısında Kemalizm’in 1930’lu yıllarda ‘seküler bir din’ olarak kurgulandığını savunarak, Taha Parla’nın Kemalizm tanımını paylaştı. O tanım şöyle:

"Tek doğru olmak… ebediyen geçerli olmak vb. iddiasındadır… şefçi, paternalist, elitist ve vesayetçidir. Çoğulcu, hoşgörülü, uzlaşmacı değildir; tek-particidir, muhalefete izin vermez; özde çok partililiğe karşıdır. Siyasal tartışmaya ve katılıma açık değildir. Otoriter, yer yer de totaliterdir."

"Hilafeti, şeriatı savunan Gazi Mustafa Kemal’i ne yapacağız?"

Tanımın üzerine "O yüzden Atatürk ile Atatürkçülüğü, Atatürk ile Kemalizmi birbirinden ayırarak konuşmak-tartışmak gerekmez mi?" diye soran Metiner şöyle devam etti:

"Hilafeti-saltanatı-şeriatı savunan Gazi Mustafa Kemal'i ne yapacağız? Balıkesir'deki camide verdiği o ünlü hutbedeki sözleri sahi ne yapacağız? O sözlerini tarihten mi sileceğiz?

"Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin özde hilafetçi ve saltanatçı olduğu gerçekliğini göz ardı edip elimizin tersiyle itecek miyiz? Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nin açılışında Gazi Mustafa Kemal'in yaptığı o ünlü açılış konuşmasını görmezlikten-duymazlıktan mı geleceğiz?

"Yoksa sadece Cumhuriyet'i ilan eden Atatürk'ü mü seveceğiz, o andan sonra dediklerini ve yapıp ettiklerini mi Atatürkçülük olarak görüp savunacağız"

Anahtar Kelimeler:
TOKİ’nin hacizli banka hesapları boş, üzerine kayıtlı tek araba var!Önceki Haber

TOKİ’nin hacizli banka hesapları boş, üz...

Meteorolojiden çok sayıda kente kuvvetli sağanak uyarısı!Sonraki Haber

Meteorolojiden çok sayıda kente kuvvetli...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!