Limak'ın sahibi Nihat Özdemir ekonomiden rahatsızmış!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Limak'ın sahibi Nihat Özdemir ekonomiden rahatsızmış!
Abone ol
Limak Holding’in Kurucu Başkanı Nihat Özdemir: Dövizde stabilite isteriz, enflasyonun düşük gitmesini isteriz, faizin düşmesini isteriz. Faizin ve enflasyonun yüksekliği, dövizdeki oynaklık tabii ki yatırımcıyı rahatsız ediyor.”

Limak Holding’in Kurucu Başkanı Özdemir, son haftalarda ekonomide yaşanan gelişmeleri Dünya’dan Yener Karadeniz’e değerlendirdi. İş insanı olarak tek isteklerinin istikrarın sağlanması olduğunu belirten Özdemir, “İstikrar nedir, ben neyi beklerim. Uzun dönem dövizde stabilite isteriz, enflasyonun düşük gitmesini isteriz, faizin düşmesini isteriz. Faiz, yatırımın, iş insanının bir numaralı düşmanıdır” dedi.

‘Türkiye’nin artık global bir güç olduğunu ve tüm dünyanın gözünün Türkiye’nin üzerinde olduğunu’ dile getiren Özdemir, “Türkiye büyük bir ülke. Onun için ekonomide stabiliteyi yani enflasyon, kur ve faiz dengesini sağlamamız lazım. Merkez Bankası bir faiz artırdı dolar 7.20’ye kadar düştü. Türkiye’de yaşanan bu 7.20’den sonraki döviz yüksekliğinin ekonominin gereği olarak değil, yabancı yatırımcının Türkiye’nin borsasından çıkmak için gösterdiği çabaya bağlıyorum. MB Başkanı, ‘Eski düzenden farklı bir düzende olmayacağım. Enfl asyonun düştüğünü görürsem ben de hemen faizi indirmeye başlayacağım’ şeklinde açıklama yaptı. 18 Nisan’da yapılacak para politikaları toplantısında faiz artırımı beklemiyorum. Düşüş de beklemiyorum. Bunu devam ettirerek ve artık kurdaki düşüş de devam ederse, stabiliteyi yakalarız” diye konuştu.

"Faizin ve enflasyonun yüksekliği, dövizdeki oynaklık tabii ki yatırımcıyı rahatsız ediyor"

Özdemir şöyle devam etti:

“Bizim finansmanlarımızın önemli bir bölümü dövize dayalı. Ama dövize dayalı yatırımların belli bir kesiminin geliri de döviz. Havayolu, otoyollar, yapacağımız Çanakkale Köprüsü… Evet finansmanımız yabancı para ama gelirimiz de yabancı para. Bunlarda sıkıntı yok. Ama öyle yatırımımız var ki, TL gelirimiz var. Mesela doğalgaz yatırımımız, santral. Kömür santrali yatırımımız, enerji dağıtımları. Bunların finansmanları yabancı para ama gelirleri TL. Tabii dövizdeki bu oynama, bizim finansmanları geri ödemede bazı açıklar olmasına sebep oluyor. Bunları da bankalarımız görüyorlar herkesin durumlarını, bu yeni şartlara göre, ödeme planlarını revize ederek yola devam ediyoruz. Ama faizin ve enflasyonun yüksekliği, dövizdeki oynaklık tabi ki yatırımcıyı rahatsız ediyor.”

Anahtar Kelimeler:
Yeni Asya'nın sahibi Mehmet Kutlular hayatını kaybettiÖnceki Haber

Yeni Asya'nın sahibi Mehmet Kutlular hay...

Nagehan Alçı'dan Emekli Amiraller Yazısı: Gözaltına alınmaları çok daha yanlışSonraki Haber

Nagehan Alçı'dan Emekli Amiraller Yazısı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!