Kürt seçmenler arasında AK Parti ve HDP oyları düştü, CHP oyları yükseldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kürt seçmenler arasında AK Parti ve HDP oyları düştü, CHP oyları yükseldi
Abone ol
Rawest Araştırma, haziran ayında Kürtlerin yoğunluğu oluşturduğu Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Van'da yaptığı ankete göre AK Parti ve HDP buralardaki oylarını düşürdü, CHP ise yükseltti.

Rawest Araştırma, haziran ayında Kürtlerin yoğunluğu oluşturduğu Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Van illerinde yaptığı anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı. "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz" sorusunun yöneltildiği araştırma, 1565 kişiyle, yüz yüze yapıldı. Anketin yüzde 95 güven ve -/+2,5 hata payı ile gerçekleştirildiği belirtildi.

AK Parti ve HDP oyları düştü, CHP oyları arttı

2018 genel seçim sonuçlarıyla kıyaslanan ankete göre AK Parti'ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 23,8 oldu. 2018 seçimlerinde AK Parti'nin bu 4 ilden yüzde 34,7 oranında oy aldığı görüldü.  HDP'nin 2018'de yüzde 52,4 olan oy oranının yüzde 51,3'e düştüğü tespit edildi.  CHP'nin ise oylarını Diyarbakır, Mardin, Urfa ve Van'da artırdığı, yüzde 2,7'den, yüzde 9,8'e yükselttiği görüldü. 

MHP'nin oy oranı 1,9; İYİ Parti'nin ise yüzde 2,1 çıktı. Saadet Partisi yüzde 1, Gelecek Partisi yüzde 2,6, DEVA Partisi ise yüzde 4,7 olarak ölçüldü. 

Anahtar Kelimeler:
Eyyam-ı Bahur sıcakları geldi: Saat 10 ile 16 arası için uyarı!Önceki Haber

Eyyam-ı Bahur sıcakları geldi: Saat 10 i...

İstanbul'da 25 milyon lira değerinde kaçak mal yakalandıSonraki Haber

İstanbul'da 25 milyon lira değerinde kaç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!