Kuran kursunda yedi çocuğun istismarı davasında verilen ceza bozuldu!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kuran kursunda yedi çocuğun istismarı davasında verilen ceza bozuldu!
Abone ol
Erzurum’daki Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda yedi erkek çocuğa yapılan cinsel istismar davasında verilen 119 yıl 6 aylık ceza, mağdur çocukların mahkemede dinlenmediği gerekçesiyle 'usulen' hatalı bulunarak bozuldu.

Erzurum’daki Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda yedi erkek çocuğa yapılan cinsel istismar davasında ilk celsede karara çıkmış ve sanık Hasan Aslankafa nitelikli cinsel istismar suçuyla 31 Mayıs 2022'deki duruşmada toplam 119 yıl 6 ay ceza almıştı. Üst mahkeme kararı, istismar mağduru çocukların duruşmada dinlenmek yerine, Çocuk İzlem Merkezi’nde dinlenerek alınan kamera kaydının duruşmada izlenmesinin usulen hatalı olduğu ve çocukların duruşmaya çağrılarak dinlenilmeleri gerektiği gerekçesiyle bozdu.

Mağdur çocukların beyanları daha önce Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) kamera önünde pedagog ve savcı yanında alınmıştı. Duruşmada mağdurları savunan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin talebi doğrultusunda ‘çocuğun üstün yararı’ ilkesince, çocuklar tekrar duruşmaya getirilmemiş ve duruşmada bu görüntüler izlenmişti.

Dernekten yapılan açıklamada şöyle denildi:

Kararın bozulması, çocuğun üstün yararı ilkesinin çiğnenmesidir.

Derneğimiz çocukların duruşmada dinlenilmesine yönelik karara ilişkin itiraz edecek ve ilk duruşmaya çocukları götürmeyecektir.

Çocukların duruşmaya çağrılması, defalarca yaşadığı istismarı anlatmaya ve hatta bunu kalabalık bir heyet, avukatlar ve istismarcının önünde yapmaya zorlanmaları, onlara aynı süreci yeniden yaşatmak anlamına gelecektir.

Yasalar, çocuklarımızın hırpalanmalarını değil, korunmalarını amaçlamalıdır.

Karar aynı zamanda çocuklarımızın adalet inancını da sarsacaktır.
Aylardır psikolojik destek alan çocuklarımızı, tekrarlayan şekilde incinecek, örseleyecek ve ağır travmaya maruz kalmalarına sebep olacak bu kararı kabul etmiyoruz.

Çocukları duruşmaya götürmeyeceğiz.

Çocuklarımızın incindikleri yeter, bir kez daha incinmelerine İZİN VERMİYORUZ.

Kamuoyunun bilgisine sunar, desteklerinizi bekleriz.

Anahtar Kelimeler:
Kaftancıoğlu hakkında mütalaa istendiÖnceki Haber

Kaftancıoğlu hakkında mütalaa istendi

Eşini, baldınızını ve kayınbiraderinin eşini öldürüp intihara kalkıştıSonraki Haber

Eşini, baldınızını ve kayınbiraderinin e...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!