İranlı kadın basketbol takımı başörtüsüz poz verdi!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İranlı kadın basketbol takımı başörtüsüz poz verdi!
Abone ol
İran'da Mahsa Amini'nin başörtüsü kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle öldürülmesinin ardından ülkede protestolar 2 aydan fazla süredir devam ediyor. Son olarak İran'ın kadın basketbol takımlarından Canco Canada BC toplu halde başörtüsüz şekilde poz verdi.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 13 Eylül'de zorunlu başörtüsü kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek ölmesinin ardından 17 Eylül'de başlayan eylemler güvenlik güçlerinin ölümcül müdahalesiyle giderek şiddetini artırarak sürüyor. İran spor dünyasından da Amini'nin ölümü sonrasında ülkedeki eylemlerde her yaştan ve kesimden katıldığı başörtüsü çıkarma sembolik protestosuna katılımlar devam ediyor.

Son olarak İran'ın kadın basketbol takımlarından Canco Canada BC toplu halde başörtüsüz şekilde poz verdi.

Canco Canada Basketbol Takımı'nın baş antrenörü Farzaneh Jamami'nin Instagram hesabından paylaşılan fotoğrafta antrenörlerin ve takım oyuncularının, Mahsa Amini ve diğer İranlı kadınlarla dayanışmak için başörtülerini çıkardığı görüldü.

Ayrıca antrenörlerin İran'da yaşananlar nedeniyle matem rengi siyah kıyafetler giymesi dikkat çekti.

İranlı insan hakları örgütlerine göre 17 Eylül'den beri onlarca kentte süren eylemlerde 400'den fazla eylemci öldürüldü.

Jamami fotoğrafla birlikte paylaştığı notta "Kızınıza cinsiyet rolü gibi şeylerin saçmalıktan başka bir şey olmadığını öğretin. Onlara değerli ve vazgeçilmez olduklarını öğretin. Aksi söylenirse, inanmayın. Onlara deyin ki "Kendini gizleme. Ayağa kalk, başını dik tut ve onlara neyin olduğunu göster! Onlara güçlü ve yetenekli olduğunu ve özgür bir kadın olduğunu söyle!" ifadelerini kullandı.

İranlı insan hakları örgütlerine göre 17 Eylül'den beri onlarca kente süren eylemlerde 400'den fazla eylemci öldürüldü.

Daha önce İran futbol, sutopu, plaj futbolu ve voleybol takımları katıldıkları uluslararası müsabakalarda İran ulusal marşını söylemeyi reddetmişti. Bazı oyuncular Mahsa Amini eylemleri sonrası çok sayıda kadının saçını kestiğini hatırlatan jestler yaparken bazı kadın sporcular da başörtüsüz şekilde yarışmıştı.

Anahtar Kelimeler:
Finlandiya Dışişleri Bakanı Taksim saldırısı için YPG/PKK'yı suçladıÖnceki Haber

Finlandiya Dışişleri Bakanı Taksim saldı...

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Malatya'da ders verecekSonraki Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Malatya'd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!