İstanbul
01 Aralık, 2023, Cuma
 • DOLAR
  28.89
 • EURO
  31.50
 • ALTIN
  1892.6
 • BIST
  7948.6
 • BTC
  37690.42$

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Bizimle doğrudan diyalog kurulmazsa kendi adayımızı çıkarırız

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Bizimle doğrudan diyalog kurulmazsa kendi adayımızı çıkarırız
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, parlamento seçimlerine en geniş ittifakla girmek istediklerini ve ortak aday fikrine açık olduklarını söyledi. Sancar, bunu yaparken açık müzakere, doğrudan diyalog, gerçeklerle yüzleşme temelinde bir mutabakatı esas aldıklarını kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, "Bu yöntem karşılık bulmazsa kendi adayımızı, demokrasi ittifakının adayını çıkartmayı da önümüzde en önemli seçenek olarak tutuyoruz. Kimse başka şeyler aramasın. Herkesle konuşmaya açığız, saklımız gizlimiz yok” dedi.

Mithat Sancar, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, AK Parti'nin iktidara geldiği dönemde OHAL'in olduğunu, şimdi de olağan hale gelen, kurumsallaşmış OHAL'in devam ettiğini söyledi.

AK Parti ve MHP yönetiminin, OHAL'e can simidi gibi sarıldığını belirten Sancar, "Bunu bırakmaya da niyetleri yoktur. Çünkü demokrasi ve hukukla ülkeyi yönetmek, kendileri açısından mümkün değildir" diye konuştu.

Sancar, OHAL döneminde çıkarılan KHK'lar ile kamudan 152 bin kişinin ihraç edildiğini, şimdi de keyfi uygulamalar ve haksız ihraçlarla kamu çalışanlarının baskı altına alınmaya çalışıldığını iddia etti.

Gerçek siyasetin, gerçekliği gören siyaset olduğuna işaret eden Sancar, gerçekliğe gözünü kapatan siyasetin, çözüm üretemeyeceğini, ülkeyi ve ülkede yaşayanları müreffeh, demokratik, özgür bir geleceğe taşıyamayacağını söyledi.

Sancar, Gemlik yürüyüşünün, demokratik çözüm ve barış konusundaki tutumlarının başka bir alandaki yansıması olduğunu söyledi.

Bazı kuruluşların, yaygınlaştırılmaya çalışılan "savaş politikalarına" karşı demokratik çözüm ve barış imkanlarına dikkati çekmek için bu yürüyüşü yaptığını belirten Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bir demokratik ve anayasal hak ama bu imkanı kullandırmamak için güvenlik güçleri, iktidarın emriyle ağır şiddet uyguladı. Milletvekilleri darbedildi hatta gözaltına alınmak istendi, kelepçe takıldı, görüntüler ortada. Barış için yapılan her türlü girişim iktidarı rahatsız ediyor. Biz çatışmaları bitirmek, kalıcı barışı sağlamak istiyoruz.

“Muhalefete ne oluyor?”

Biz geleceği eşit yurttaşlık temelinde, Kürt sorununun demokratik olarak çözüldüğü, demokratik siyasetin her alanda belirleyici olduğu bir yaklaşımı savunuyoruz. Bunu söylemek iktidarı rahatsız eder, anlıyoruz. Peki muhalefete ne oluyor? Bizim dışımızdaki bütün muhalefete söylüyorum: Sizlerin gerçeklikler karşısında sözünüz, önerileriniz nedir? 'Bu iktidarın izlediği yolu aynen devam ettireceğiz' diyorsanız, bu iktidardan temelde farkınızın ne olduğunu ortaya koyun."

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!