İstanbul
19 Temmuz, 2024, Cuma
 • DOLAR
  33.00
 • EURO
  35.95
 • ALTIN
  2545.0
 • BIST
  11156.2
 • BTC
  66554.13$

Hamas'ın kızını öldürdüğü İsrailli milyarder barış istiyor


Hamas'ın kızını öldürdüğü İsrailli milyarder barış istiyor
Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği saldırılarda kızı Danielle öldürülen İsrailli milyarder Eyal Waldman, Filistinlilerin bir devlete sahip olması gerekiğini söyledi ve barış umduğunu dile getirdi.

Danielle Waldman, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırılarda sarmadağın ettiği müzik festivaline katılanlardan biriydi. Barış için toplanan gençlerin katledilmesinin ardından 18 binin üzerine kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bir katliam başlayacaktı.

Bir gün içerisinde 1700 kişinin hayatını kaybettiği saldırı 'Holokost'tan bu yana bir günde yaşanan en büyük Yahudi kaybı' olarak nitelendirildi. Olayların ardından İsrail bugün sayısı 18 bini geçen kişiyi katletti. Bunların 7 bin 300'ü ise çocuk.

İşte Danielle Waldman bu kirli savaşın hayattan kopardığı gençlerden yalnızca biri. Danielle ve arkadaşlarının saldırıdan kaçtığı anlara dair cep telefonuyla çekilmiş bir video da ortaya çıktı. Videoda gençlerin bir araba içerisinde kaçmaya çalıştıkları ve birbirllerini teskin ettikleri görülüyor. Dakikalar sonra Hamas'a bağlı silahlı kişiler arabayı kurşunlarla delik deşik ediyor.

BABASI KIZINI ANLATTI

Danielle'in babası Eyal Waldman BBC'ye konuştu. İsrailli çip üreticisi Mellanox Technologies'i kuran Waldman İsrail'in milyarderlerinden biri. BBC'nin haberinde şöyle diyor:

"Ama artık o, acıdan kıvranan ve en küçük kızı elinden alınmış bir babadan başka bir şey değildir."

Waldman BBC'ye kızını şöyle anlatıyor:

"Harika bir kızdı. Dans etmeyi seviyordu. Hayvanları seviyordu. İnsanları seviyordu. Çok ama çok arkadaşı vardı. Snowboard yapmayı, tüplü dalış yapmayı, Noam'la motosiklete binmeyi seviyordu."

Danielle'in kaybolduğu haberini aldığında, Endonezya'ya yaptığı bir gezide olduğunu, hızla geri döndü ve hava sahası kapalı olmasına rağmen İsrail'e iniş izni aldığını söyleyen Waldman, saldırının yapıldığı yerde kızını aramaya gittiğini anlattı. Hamas militanlarıyla karşılaşmasını ise şöyle anlatıyor Waldman:

"Yedi teröristle, yaratıklarla çatışmaya çok yaklaşmıştık, onlara ne dersen de. Üç veya dört askeri öldürmüşlerdi. Daha sonra üç subayı bir cipe bindirip güneye gittik"

Kurşunlarla dolu arabayı bulduklarını ancak Danielle'nin izine rastlamadıklarını söyleyen Waldman, "Arabanın içinde çok fazla kan vardı. Arabada olmadığını, yaralandığını ancak kaçabildiğini ya da rehin alındığını umuyordum" diye ekliyor. İki gün sonra ise Danielle'nin cesedinin bulunduğunu anlatıyor.

"FİLİSTİNLİLERİN BİR DEVLETİ OLMALI"

"Dokunduğu her şey bir gülümsemeydi. Hiç kimseye yanlış bir şey yapmadı" diye kızını anlatan baba, "İyi şeyler yapmayı seviyordu. Ve onlar (Hamas) onu sebepsiz yere öldürdüler" ifadelerini kullanıyor.

Eyal Waldman Filistinlilerin bir devlete sahip olması gerektiğine inanıyor, hem de bir an önce. "Her iki tarafta da liderliği değiştirmemiz gerekiyor. Ve umarım iki ila dört yıl içinde barışı sağlayabiliriz, iki halk için iki devlet inşa edebiliriz ve yan yana yaşayabiliriz" diyor.

KİMLERİN YAPTIĞINI BİLİYORUZ, ELİMİZDE KAYITLAR VAR"

Ancak Waldman, "7 Ekim 2023'te yaşananlarla ilgili olan ve sorumlu olan herkes ortadan kaldırılacak. Biz de bununla ilgileneceğiz" diye de ekliyor.

"Kimin geldiğini, kimin tecavüz ettiğini, kimin katlettiğini tam olarak biliyoruz. Elimizde videolarımız var, cep telefon numaraları var. Kim olduklarını biliyoruz. Onları ortadan kaldırabiliriz. Ve Hamas'ı da ortadan kaldırabileceğimizi düşünüyorum."

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!