Gazeteci Emre Özpeynirci TOGG’un tahmini satış fiyatını söyledi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Gazeteci Emre Özpeynirci TOGG’un tahmini satış fiyatını söyledi
Abone ol
Türkiye’deki otomotiv sektörünü yorumlayan gazeteci Emre Özpeynirci, TOGG’un (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu) fiyatını 1 milyon TL olarak öngördüğünü söyledi.

Daktilo1984’ten Arın Demir’in sorularını yanıtlayan Özpeynirci, ayrıca özel bir teşvik getirilirse fiyatın daha düşük olabileceğini belirtti.
Özel bir teşvik olmazsa TOGG’un birinci el tahmini satış fiyatının 1 milyon TL olacağını söyleyen Özpeynirci, TOGG’un maliyeti ne kadar düşük olursa olsun bataryaları ithal olduğundan fiyatının dövize endeksli olacağınının altını çizerek “TOGG’un CEO’su, Türkiye’deki C-SUV sınıfındaki konvansiyonel araçlarla rekabet edeceklerini açıkladı. Bu araçların mevcut fiyatları 800 bin-1 milyon TL bandında değişiyor. Rekabet kanununa aykırı olduğundan TOGG’un fiyatını düşürmek için ÖTV desteği getiremezler ama başka bir teşvik uygulanabilir” dedi.  Özpeynirci, otomobil fiyatlarındaki artışın sadece kurdaki dengesizlikle açıklanamayacağını belirtti. “Çip krizi sebebiyle artan maliyetlerin yanında vergi dilimindeki artış da fiyatların yükselmesine sebep oluyor” diyen Özpeynirci, “Kur düşse de otomobillere zam geleceği apaçık ortada. Eğer matrah güncellemesi gibi bir durum olmazsa Şubat veya Mart aylarında Türkiye’deki ortalama otomobil fiyatlarının 500 bin TL bandına oturmasını bekliyorum. 2022’de otomotiv sektörüne destek veya teşvik yapılmazsa, beklentiler pazarın ciddi şekilde daralacağı yönünde” ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Metaverse'te sanal arsa satışı: Türkiye'de 20 binden fazla parsel alındıÖnceki Haber

Metaverse'te sanal arsa satışı: Türkiye'...

ORC Yılın son anketini paylaştıSonraki Haber

ORC Yılın son anketini paylaştı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!