İstanbul
27 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.23
 • EURO
  34.99
 • ALTIN
  2427.3
 • BIST
  10676.65
 • BTC
  68292.4$

Erdoğan ve Sisi görüşmesi... Geçmiş gölgede kaldı

Erdoğan ve Sisi görüşmesi... Geçmiş gölgede kaldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zamanında büyük tepki gösterdiği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. Görüşmenin ardından Sisi'den 'kardeşim' diyerek bahseden Erdoğan Mısır dönüşünde ise görüşmenin Sisi'nin ısrarıyla yapıldığını söyledi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Mısır lideri Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. 12 yıl sonra gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenlendi. Erdoğan açıklamada şu şekilde konuştu:

"Değerli kardeşimi, konsey toplantımızı gerçekleştirme üzere ilk fırsatta Ankara’ya beklediğimi söyledim. Bu ziyarette inanıyorum ki ilişkilerimizde yeni bir dönüm noktası olacaktır.”

Erdoğan'ın konuşmasında Sisi'den 'kardeşim' olarak bahsetmesi ise dikkat çekti.

"BU ZİYARET SİSİ'NİN ISRARLI DAVETİYLE GERÇEKLEŞTİ"

Mısır dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "12 yıldan bu yana irtibatlarımız kesilmişti. Dünya Kupası’nda Sayın Katar Emiri Şeyh Temim’in devreye girmesiyle orada bir araya geldik ve normalleşme sürecini başlatmış olduk. Mısır’a bu ziyaretimiz Sayın Sisi’nin çok ısrarlı davetiyle gerçekleşti. Ben de kendilerine Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantımızın gerçekleştirilmesini, bu adımın atılmasını teklif ettim. Kendileri de bunu kabul ettiler. Dışişleri bakanlarımız irtibatlarını devam ettirecekler. Büyük ihtimalle Sayın Sisi nisan veya mayısta Ankara’ya gelerek iade-i ziyareti gerçekleştirmiş olacak" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2013 yılındaki askeri darbenin ardından Mısır’da yönetimi ele geçirmesinin ardından Sisi'ye sert tepki göstermişti. Sisi'yi 'katil' ve 'darbeci' olarak nitelendiren Erdoğan, "Beni, Sisi ile çok barıştırmak isteyenler var asla kabul etmiyorum, etmem de" demişti.

İki ülkenin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, 4-6 Mayıs 2021’de Kahire’de ve 7-8 Eylül 2021’de Ankara’da olmak üzere istikşafi görüşmeler yaptı. 1 Haziran 2022’de ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İslam Kalkınma Bankası’nın yıllık toplantısına katılmak için Kahire’ye gitmişti.

Erdoğan, 20 Kasım 2022 tarihinde FIFA 2022 Dünya Kupası’nın açılış töreni için gittiği Katar’ın başkenti Doha’da Sisi ile ilk kez görüşmüştü. 7 Şubat’ta Erdoğan’ı arayarak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunan Sisi, 28 Mayıs seçimlerinin ardından da yeniden seçilen Erdoğan’ı arayarak tebrik etmişti.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri ise, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin ardından 27 Şubat’ta Adana’ya gelerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü. 18 Mart 2023’te ise Çavuşoğlu, Şükri’nin daveti üzerine Kahire’ye gitti. Çavuşoğlu’nun ziyareti 10 yıl sonra Türkiye’den Mısır’a Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ziyaret olmuştu. 13 Nisan 2023 tarihinde Ankara’ya gelen Şükri, Çavuşoğlu ile bir araya gelmişti.

10 Eylül 2023 tarihinde, G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Yeni Delhi’ye giden Erdoğan, burada Sisi ile görüşmüştü. Erdoğan Sisi ile ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi için gittiği Riyad’da da (11 Kasım 2023) bir araya gelmişti.

22 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Büyükelçi atama kararları ile Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olan Salih Mutlu Şen Büyükelçi olarak atandı. Mısır’ın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Amr Soliman Abdelmeguid el-Hamamy 27 Eylül 2023 tarihinde güven mektubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunmuştu. Büyükelçi Şen ise 17 Aralık 2023’te Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye güven mektubunu sunmuştu.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!