Emeklinin 4 aylık zammı: Yüzde 10,84

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Emeklinin 4 aylık zammı: Yüzde 10,84
Abone ol
TÜİK ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 4 aylık zam oranı da netlik kazandı. 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı oranı yüzde 10,84 oldu.

TÜİK ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 4 aylık zam oranı da netlik kazandı. SSK ve Bağ-Kur'lular, emekli zammında yaşanan son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Emeklinin kaybını telafi etmek amacıyla yeni yılda enflasyonun üzerinde refah payı zammı yapılması gündemde. 

Merkez Bankası yıl sonu tüketici enflasyonu tahmini yüzde 65.2'ye yükseldi. Merkez Bankası enflasyon tahmininin tutması halinde emeklilere yüzde 16,05 oranında zam yapılacak.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 3,54, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 7,83 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 85,51, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 157,69 olarak kaydedildi.

4 aylık zam oranı yüzde 10,84

Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 4 aylık zam oranı netleşti. 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı oranı yüzde 10,84 oldu.

Emekli zammı ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayında Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, temmuz ayında ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. 

Haziran ayında yapılan zam sonrasında; Temmuz ayının Haziran ayına göre, Ağustos ayının Temmuz ayına göre ve Eylül ayının Ağustos ayına göre enflasyon farkları toplandığında enflasyondaki yüzde 6.91 artış TÜİK tarafından tespit edilmiş oldu.

Böylelikle 6 aylık enflasyon farkının yarısı belli oldu. Kalan 3 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 6,91'e eklenmesiyle 6 aylık enflasyon farkı belli olmuş olacak. Diğer 3 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte enflasyon farkı ortaya çıkacak.

2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapıldı. Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında olması durumunda emeklilerin en az yüzde 15'lik zam alacağı tahmin ediliyor.

Anahtar Kelimeler:
Yağmur Sarnıç: Erkek arkadaşımın yanında 5-6 tane erkek polis her yerimi elleyerek taciz ettiÖnceki Haber

Yağmur Sarnıç: Erkek arkadaşımın yanında...

Dünyaca ünlü dizinin yıldızı: Rol arkadaşım kötü öpüşüyorSonraki Haber

Dünyaca ünlü dizinin yıldızı: Rol arkada...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!