CHP'li Aytuğ Atıcı: Millet İttifakı, HDP seçmeninin 'hayır' demeyeceği bir adayla yola çıkmalıdır

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CHP'li Aytuğ Atıcı: Millet İttifakı, HDP seçmeninin 'hayır' demeyeceği bir adayla yola çıkmalıdır
Abone ol
CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, "Millet İttifakı, kendi seçmenleri kadar, HDP seçmeninin de içinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı seçmeninin de “hayır” demeyeceği bir adayla yola çıkmalıdır" dedi.

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayına ilişkin kişisel internet sitesinde bir yazı kaleme aldı. Seçimlere dair heyecan duyduğunu söyleyen Atıcı, Millet İttifakı’nın adayının HDP seçmeninin ‘hayır’ demeyeceği bir aday olması gerektiğini söyledi. Atıcı, “Millet İttifakı, kendi seçmenleri kadar, HDP seçmeninin de içinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı seçmeninin de “hayır” demeyeceği bir adayla yola çıkmalıdır. Ancak bu şekilde Cumhurbaşkanlığı ilk turda kazanılabilir. Bu durumda bütün seçmenlerle kucaklaşma zemini kendiliğinden oluşur” ifadelerini kullandı.

CHP’li Atıcı’nın yazısı şöyle:

Bu yıl yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri elbette ki çok önemli. Ekonomik olarak ülkemizi uçuruma sürükleyen, demokrasi ve insan hakları konusunda ulusça başımızı öne eğen, insanları kutuplaştıran, yolsuzluk ve usulsüzlükleri adeta normalmiş gibi gören, yasakçı, halkına kabalık yapan; ahlaki, dini ve ırksal hassasiyetleri siyasi çıkar için kullanmaktan çekinmeyen tek adam zihniyeti ilk seçimde ve demokratik yollarla, yani millet iradesiyle mutlaka yenilmeli ve seçimleri Millet İttifakı kazanmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri kesinlikle 2.tura kalmamalıdır. Aksi halde kutuplaşma daha da artacak, Türkiye’yi zayıflatmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürülmüş olacaktır. 

Bu seçimlerde en az kazanmak kadar önemli olduğunu düşündüğüm ve Millet İttifakı’ndan beklediğim, Türkiye’de yaşayan halkların, inanç gruplarının ve farklı yaşam tarzına sahip insanların birbirlerini anlamaya çalışmalarının sağlanması ve hatta ülke çıkarları için birlikte hareket edebilme zemininin oluşturulmasıdır. 

Millet İttifakı bunu başarabilir mi?

Bence evet!

Altılı Masa’da sosyal demokratlar, ülkücüler, milli görüşçüler, merkez sağcılar zaten var ve birbirlerini anlamaya çalışıyorlar, büyük oranda da başarıyorlar. Altılı Masa’nın HDP seçmeninin de içinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’na da kulak vermesi gerekiyor. HDP seçmeninin nasıl bir Türkiye hayal ettiğini ve birlikte, sorunsuzca yaşamanın nasıl mümkün olacağını bulması gerekiyor. Bunu yaparken Altılı Masa’da bulunan partilerin de hassasiyetlerine göre davranmak gerekiyor.

İşte tam da bu işin adı “siyaset”tir.

Ak Parti yöneticilerinin en çok korktuğu şey insanların sorunsuzca ve birlikte yaşayabileceklerine inanmasıdır. Millet İttifakı’nın tam da bunu yapması gerekiyor. 

Korkmadan, çekinmeden…

CHP ne zaman HDP seçmenine elini uzatsa, Ak Parti/MHP yöneticileri akıl almaz iftiralara başvuruyor CHP ile PKK arasında bağ kurmaya çalışıyor. Bu iftiralara AK Parti/MHP seçmeni bile inanmıyor ve CHP kendini savunmaya gerek dahi duymuyor. AK Parti Oslo’dan başlayıp Habur’a uzanan PKK görüşmelerini iyi niyetle yapılan çözüm arayışları olarak kabul ediyor. Ancak “Çözüm Süreci” olarak adlandırılan dönem bittiği halde sırf HDP seçmeninin oyunu alabilmek, en azından sandığa gitmelerini önlemek için Öcalan’dan mektup getirtmesini, Öcalan’ın kardeşinin TRT ekranlarına çıkarılmasını bırakın MHP’li seçmeni, Ak Partili seçmene bile anlatamıyor. Böylece bütün süreçlerin sadece oy avcılığı için kurgulandığı algısı halkta giderek yerleşiyor. Buna rağmen Ak Parti yöneticileri kendisinden başka kim HDP seçmenine el uzatırsa adeta “terörist” olarak damgalıyor. 

Ak Parti’nin yarattığı toplumsal tahribatı onarmak ve bundan sonra tahrip edilemez duruma getirebilmek için CHP’nin elini tertemiz HDP seçmenine samimiyetle uzatması gerekiyor. Hem de hiç çekinmeden! Tıpkı Ak Parti’nin, MHP’nin, Altılı Masa’da bulunan partilerin ve diğer tüm partilerin tertemiz seçmenlerine el uzattığı gibi. Suça bulaşan herkesten de uzak durması gerekiyor.

CHP bu işe hiç yabancı değildir. “Halkçılık” ilkesini ve hep savunageldiği “hukukun üstünlüğü” ilkesini öne çıkarması yeterlidir.

HDP seçmeninin çok büyük bir çoğunluğunun aynı bayrak altında, aynı vatan topraklarında ve eşit yurttaşlık bilinciyle yaşamak istediğine eminim. Bu bilinçte olan HDP seçmeni itilmemeli, kucaklaşmanın yolları aranmalıdır.

Millet İttifakı, kendi seçmenleri kadar, HDP seçmeninin de içinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı seçmeninin de “hayır” demeyeceği bir adayla yola çıkmalıdır. Ancak bu şekilde Cumhurbaşkanlığı ilk turda kazanılabilir. Bu durumda bütün seçmenlerle kucaklaşma zemini kendiliğinden oluşur.

Bu seçimlerde çok heyecanlıyım.

Ülkemizle ilgili güzel hayaller kuruyor ve bu hayallerin gerçekleşmesi için çok çalışıyorum.

Siz de güzellikler hayal edin!

Biraz umut, biraz cesaret, biraz da öz güven her sorunumuzu çözecektir!

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Anahtar Kelimeler:
Son ankette ilginç sonuçlarÖnceki Haber

Son ankette ilginç sonuçlar

Binlerce kişi bekliyordu! YasalaştıSonraki Haber

Binlerce kişi bekliyordu! Yasalaştı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!