CHP'de kritik toplantı: Dokunulmazlıklar konuşulacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CHP'de kritik toplantı: Dokunulmazlıklar konuşulacak
Abone ol
BirGün/ANKARA CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bugün toplanacak.

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ başta olmak üzere çok sayıda HDP'li milletvekilinin dokunulmazlıklarının Meclis'te kaldırılmasına evet oyu veren CHP, bir kez da ha aynı gündemle toplanıyor. 4 Kasım 2016'da yaşanan bir sürecin tekrarlanmaması için CHP'de tartışmalar yaşanacak.

CHP PM toplantısı, bugün saat 11.00’de video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek. Toplantıda, Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) hazırladığı rapor, PM üyelerine dağıtılacak. Raporda, yeni anayasa tartışmaları ve pandemi sürecinde iktidarın yapmadığı hizmetler anlatılacak. Kadına şiddet, ekonomi ve Meclis gündemi de raporda yer alacak diğer konu başlıkları olacak.

Gara’ya gerçekleştirilen askeri operasyonların ardından HDP’li milletvekillerinin yasamadokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik tartışmalar, PM’de de ele alınacak. Partinin bu konuda TBMM’de izleyeceği nihai politikanın, PM toplantısında şekillenmesi bekleniyor. Bazı PM üyelerinin, 2016 yılında çok sayıda HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasına yol açan dokunulmazlık oylamasını hatırlatarak, “Bu kez Anayasa’ya aykırı olan dokunulmazlık oylamasına ‘evet’ dememeliyiz” çıkışında bulunacağı öğrenildi. Bazı parti yöneticilerinin de bu görüşte olduğu bildirildi.
Yeni Anayasa ve güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmaları da toplantıda masaya gelecek. Bu konuda MYK tarafından hazırlanan rapor için bir yazı kaleme alan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, PM’de de tekrarlaması beklenen yazısında, “Hukuk ve demokrasinin kalan kırıntıları, Saray rejimi tarafından silinip süpürüldü. Denge ve denetleme mekanizmaları tamamen felç edildi. İhtiyacımız, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’dir” ifadelerine yer verdi.
İktidar partisinin pandemi sürecindeki ihlalleri ve kötü ekonomik tablonun da değerlendirileceği toplantıda ayrıca “Cumhur İttifakı’nın sistemin sürekliliği için girdiği arayışlar” da bir diğer konu başlığı olacak.

Anahtar Kelimeler:
Demirören, Azerbaycan Milli Piyangosu'nu devraldıÖnceki Haber

Demirören, Azerbaycan Milli Piyangosu'nu...

Uğur Şahin net bir tarih verdiSonraki Haber

Uğur Şahin net bir tarih verdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!