Çankaya Belediyesi'ne bağlı temizlik işçileri iş bıraktı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çankaya Belediyesi'ne bağlı temizlik işçileri iş bıraktı
Abone ol
CHP'li Çankaya Belediyesine bağlı temizlik işçileri, toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde istedikleri zammı alamadı. Sendika, zamda ısrarcı olmadı. İşçiler iş bıraktı, çöpler birikti. Çankaya Belediyesinin talebi üzerine, büyükşehir işçilerini yollayarak grev kırıcılık yapıyor.

Ankara’da CHP’li Çankaya Belediyesi ile temizlik işçileri arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. Görüşmelerin tıkanması üzerine 1500 temizlik işçisi iş bıraktı. İşçiler, 7 aydır istedikleri zammı alamıyor.

Sendika işçileri sattı mı?

Temizlik işçileri, üyesi oldukları Genel-İş Sendikasının toplu iş sözleşmeleri sürecinde takındıkları tavra tepki gösterdi. İşçiler, sendikanın görüşmelerde istenen zamda ısrarcı olmadıklarını söyleyerek eleştiri getirdi.

İşçilerin 5 bin 300 lira maaş aldıkları ancak bu maaşın net maaş olmadığı ve içinde risk, yol, yemek, aile geçim yardımı, çocuk parası ve ayda iki günlük mesai parasının da bulunduğu belirtildi. Bu nedenle işçiler zam talep ediyor.

Büyükşehir Belediyesi grev kırıcılık yapıyor

İşçilerin iş bırakması üzerine dün gece Çankaya ilçesinde çöpler toplanmadı. Kızılay’da yollarda, sokaklarda, caddelerde ve bina önlerinde çöpler birikti.

Bunun üzerine abcgazetesi’nden Ali Isıyel'in edindiği bilgiye göre; Çankaya Belediyesi, CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesinden yardım talep etti. Büyükşehir, Çankaya Belediyesine işçilerini yollayarak çöpleri toplamaya başladı. Duruma tepki gösteren Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, belediye binasının önünde toplanmaya başladı.

Alper Taşdelen'den açıklama: Çok üzgünüm

Öte yandan; Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, işçilerin iş bırakmasına ilişkin açıklamada bulundu. Taşdelen, "Yeni zamlar ile çöp toplayan işçimizin maaşı 6500 lira, çöp kamyonu şoförlerimizinki ise 6750 lira oldu. İkramiye ile artış yüzde 40 oldu. Buna rağmen işçiler eyleme geçti ve dün gece çöpler toplanmadı. Çok üzgünüm. Özür dilerim" ifadelerini kullandı

Anahtar Kelimeler:
Sıfır Bir oyuncusu gözaltına alındıÖnceki Haber

Sıfır Bir oyuncusu gözaltına alındı

DEVA Partili akademisyenden skandal intihal!Sonraki Haber

DEVA Partili akademisyenden skandal inti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!