Bursaspor başkan bulamıyor: Kayyum ihtimali masada!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bursaspor başkan bulamıyor: Kayyum ihtimali masada!
Abone ol
Bursaspor'da 22-30 Ekim tarihleri arasındaki seçimli genel kurulda aday çıkmadı. Seçim 6 Kasım'a ertelendi ancak yine aday çıkmadı. Şehirde hem taraftarlar hem de spor yazarları Bursaspor’un geleceğine dair kaygılı. Konuşulan senaryolar arasında kayyum ihtimali düşük de olsa var.

Süper Lig'de 4 büyük takımın ardından şampiyon olan ilk Anadolu takımı olan Bursaspor, eski yıllarına hasret. Bugünlerde kulübe başkan olmak isteyen kimse yok. İlk olarak 22-30 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan Olağanüstü Seçimli Genel Kurul Toplantısı, aday çıkmadığı için tüzük gereği ertelendi. Ardından, 6 Kasım’da planlanan kongrede Bursaspor’a yine başkan adayı çıkmadı. Bu nedenle kongre iptal edildi. Tüzük gereği Ömer Faruk Banaz başkanlığındaki mevcut yönetim 2024 yılına kadar görevi sürdürecek.

Şehirde hem taraftarlar hem de spor yazarları Bursaspor’un geleceğine dair kaygılı. Konuşulan senaryolar arasında kayyum ihtimali düşük de olsa var.

2018-19 sezonunun sonunda küme düşen Bursaspor'da sportif kötü gidişin yanına mali sorunlar da eklenince “başarısızlık sarmalı” Bursaspor’un gerçeğine dönüştü. Transfer yasakları, kulübün tek bir arsasının üzerinde bulunan 300’e yakın icra dosyası, stat elektriğinin borç yüzünden kesilmesi vb. gibi pek çok sorun ardı ardına gelmeye başladı ve Bursaspor 2. Lig Beyaz Grup’a kadar düştü. Kulübün şu an futbolcu yaş ortalaması 17 civarında. Kulübün borcu ise 1 milyar 58 milyon TL’ye ulaştı. Ancak gelir, borcun 10’da biri bile değil. Bu gelir de Başkan Ömer Faruk Banaz’ın döneminde yapılan reklam ve bağış katkılarından elde edilmiş.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Ali Ekmekçi, Bursaspor’da mali problemlerin silsileye dönüştüğünü söyledi. Ekmekçi, “Birkaç isim aday olmak için yarışıyordu. Adaylık için soyunanlar, ekipler oluşturmaya çalıştı. Sportif başarısızlık olmasına karşın, mevcut yönetimin kredisinin tamamlanmadığına inanılıyor” dedi.

Mevcut yönetim, aday çıksaydı görevi bırakacağını daha önce de ifade etmişti. Yönetimin iradesi dışında dışardan bir iradeyle aday olunmaması yönünde telkinler yapıldığını anlatan gazeteci Ekmekçi, Bursaspor’a ekonomik anlamda yardım yapılmazsa gidişin hayırlı olmadığını düşünenlerden. ‘Yangını’ söndürecek iradenin konsorsiyumla olabileceğini ekleyen Ekmekçi, siyasi erkin de konuyla ilgili kamuoyu oluşturması gerektiğini belirtti.

Ekmekçi, şöyle konuştu:

“Bursaspor’un köklü mazisi olmasaydı diğer takımlar gibi vazgeçmesi kolay olurdu. Ancak şuan bir vazgeçiş görmüyorum.”

Kayyum konusunda yönetime baskı uygulandığını ifade eden Ekmekçi, yeni bir kongre kararında aday çıkmazsa anahtarın kayyuma bırakılacağını düşünüyor. Kayyum ihtimali düşük olsa da Bursaspor için daha önce olmadığı kadar ciddi bir senaryo olarak duruyor.

Bursaspor tribününün lideri Selim Kurtulan da 2016 yılından sonraki düşüşe dikkat çekti. Borcun büyük olduğuna dikkat çeken Kurtulan, “Ortada bir cenaze var. Cenazeyi kaldıracak başkan adayı yok” dedi. 3 buçuk milyonluk şehirde bir tane başkan adayı çıkmamasının temel nedeninin dövizle birlikte artan borcun olduğunu belirtti. “Bugün borcu olmasın Bursaspor’a 20 tane başkan çıkar” diyen Kurtulan, biraz geliri olması durumunda başkan sayısının daha da artacağını düşünüyor. Taraftar, yanlış transferlerden, mali sorunlara kadar hataları yönetimsel olarak görüyor.

Tribün lideri Kurtulan, mali sorunların çözümünün iş insanlarından geçtiğini savunuyor. “Kimse kusura bakmasın” diyen Kurtulan, taraftarın tek başına bir şey yapamayacağını, ailelerin Özlüce’ye topçu göndermeyeceğini söyledi. Kurtulan, Fenerbahçe’den örnek vererek, “Bakın Ali Koç yönetiyor. Kim Ali Koç, Türkiye’nin en zengin ailesi. Bursa’ya da böyle bir başkanın çıkması lazım. Bursalılar futbola küstü. Bursaspor’a sahip çıkılmıyor. Biz istiyoruz ki devlette bu işe el atsın. Kamuoyu oluştursun para toplansın ama bir şey göremedik henüz.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye'den Singapur'a gönderilen baharatlar 'kanserojen madde' nedeniyle toplatıldı!Önceki Haber

Türkiye'den Singapur'a gönderilen bahara...

TEM Otoyolu'nda kaza: 2'si çocuk 6 yaralıSonraki Haber

TEM Otoyolu'nda kaza: 2'si çocuk 6 yaral...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!