Britanya'dan kaçarak 15 yaşında IŞİD'e katılan Şamıma Begüm ölüm cezasıyla karşı karşıya

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Britanya'dan kaçarak 15 yaşında IŞİD'e katılan Şamıma Begüm ölüm cezasıyla karşı karşıya
Abone ol
15 yaşındayken IŞİD’e katılmak için Britanya’dan Suriye’ye kaçan ve şimdi “devletsiz” bir durumda olan 23 yaşındaki Şamıma Begüm'ün ailesi, kızlarının ailenin memleketi Bangladeş’e gönderilmesi ihtimalinde ölüm cezası alacağını söyledi.

The Guardian’da yer alan habere göre, 15 yaşındayken bir IŞİD mensubuyla evlenmek için Londra’daki evinden kaçıp Suriye’ye giden Şamima Begüm, 2019 yılında Britanya vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra “devletsiz” konumda kaldı. Britanya hükûmetine bağlı Özel Göç İtirazları Komisyonu’na yapılan yasal başvuruda, dönemin içişleri Bakanı Sajid Javid’in Begum’ü vatandaşlıktan çıkarırken “ciddi pratik sonuçları” görmezden geldiği belirtildi. Begum’ün Britanya’da vatandaşlıktan çıkarılması durumunda Bangladeş’in vatandaşı olarak kabul edileceği ve buraya gönderilirse ölüm cezası alabileceği belirtildi.

Bangladeş Dışişleri Bakanı 2019 yılında Begum ülkeye girerse terörle ilişiği sebebiyle ölüm cezası alabileceğini söylemişti.

Suriye’nin kuzey doğusunda bir gözetim kampında tutulan Şamima Begüm’ün Britanya vatandaşlığı 2019 yılında iptal edilmişti. Begüm’ün avukatları, Britanya vatandaşlığını geri kazanmak için başlattığı davada Begüm’ün insan kaçakçılığı mağduru olduğunu savunuyor.

Anahtar Kelimeler:
Falakaya yatıran eşinden şikâyetçi olmadı: Zorlama yok, fantezi amaçlıydıÖnceki Haber

Falakaya yatıran eşinden şikâyetçi olmad...

Bomba ihbarı yapılan uçak Ankara'ya indiSonraki Haber

Bomba ihbarı yapılan uçak Ankara'ya indi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!