İstanbul
01 Aralık, 2023, Cuma
 • DOLAR
  28.92
 • EURO
  31.57
 • ALTIN
  1894.8
 • BIST
  7948.6
 • BTC
  37628.31$

Britanya'dan kaçarak 15 yaşında IŞİD'e katılan Şamıma Begüm ölüm cezasıyla karşı karşıya

Britanya'dan kaçarak 15 yaşında IŞİD'e katılan Şamıma Begüm ölüm cezasıyla karşı karşıya
15 yaşındayken IŞİD’e katılmak için Britanya’dan Suriye’ye kaçan ve şimdi “devletsiz” bir durumda olan 23 yaşındaki Şamıma Begüm'ün ailesi, kızlarının ailenin memleketi Bangladeş’e gönderilmesi ihtimalinde ölüm cezası alacağını söyledi.

The Guardian’da yer alan habere göre, 15 yaşındayken bir IŞİD mensubuyla evlenmek için Londra’daki evinden kaçıp Suriye’ye giden Şamima Begüm, 2019 yılında Britanya vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra “devletsiz” konumda kaldı. Britanya hükûmetine bağlı Özel Göç İtirazları Komisyonu’na yapılan yasal başvuruda, dönemin içişleri Bakanı Sajid Javid’in Begum’ü vatandaşlıktan çıkarırken “ciddi pratik sonuçları” görmezden geldiği belirtildi. Begum’ün Britanya’da vatandaşlıktan çıkarılması durumunda Bangladeş’in vatandaşı olarak kabul edileceği ve buraya gönderilirse ölüm cezası alabileceği belirtildi.

Bangladeş Dışişleri Bakanı 2019 yılında Begum ülkeye girerse terörle ilişiği sebebiyle ölüm cezası alabileceğini söylemişti.

Suriye’nin kuzey doğusunda bir gözetim kampında tutulan Şamima Begüm’ün Britanya vatandaşlığı 2019 yılında iptal edilmişti. Begüm’ün avukatları, Britanya vatandaşlığını geri kazanmak için başlattığı davada Begüm’ün insan kaçakçılığı mağduru olduğunu savunuyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!