BA.2 varyantı araştırması: Omicron’a kıyasla 1,5 kat daha bulaşıcı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
BA.2 varyantı araştırması: Omicron’a kıyasla 1,5 kat daha bulaşıcı
Abone ol
Danimarka'da yapılan yeni bir araştırmaya göre; BA.2'nin Omicron'a oranla 1,5 kat daha bulaşıcı olduğunu ortaya koydu.

Sözcü'nün haberine göre; varyantın en yoğun görüldüğü ülke olan Danimarka’daki Statens Serum Enstitüsü’nde yapılan yeni bir araştırma, BA.2 varyantının Omicron’a oranla 1,5 kat daha bulaşıcı olduğunu belirledi.

AŞI YAPTIRINLAR İÇİN DE DURUM AYNI
Bununla birlikte, enstitü tarafından yapılan ilk analizde, BA.1 ile karşılaştırıldığında BA.2 için hastaneye yatış riskinde hiçbir fark olmadığını belirledi.

SSI’nin yöneticisi Tyra Grove Krause yaptığı açıklamada, "Özellikle aşısızlar için daha bulaşıcı olduğuna dair bazı belirtiler olduğu gibi bu oranı aşılanmış kişiler için de söylemek mümkün" dedi.

Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC), yaptığı açıklamada yeni varyantın şu ana kadar ABD eyaletlerinin yarısından fazlasında görüldüğünü ve ülke çapında en az 127 vaka bildirildiğini açıkladı.

BASKIN VARYANT OLABİLİR UYARISI
Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından hazırlanan bir rapor, yeni varyantın 16 Ocak’a kadar İngiltere’deki yeni enfeksiyonların yüzde 3.4’ünü oluşturduğunu ve her hafta ikiye katlandığını ortaya çıkardı. Sağlık ajansı, yeni varyantın büyüme oranının 'kaygı verici şekilde hızlı' olduğunu aktardı.

Bilim insanları, BA.2 varyantının Omicron’a göre daha bulaşıcı olacak şekilde evrimleşmiş olabileceğine ve yavaş yavaş İngiltere başta olmak üzere Avrupa'da baskın koronavirüsü olabileceğine inanıyor.

Anahtar Kelimeler:
Evinde vahşice katledilen kadının oğlu tutuklandıÖnceki Haber

Evinde vahşice katledilen kadının oğlu...

Erdoğan: Ben ihalelere imza atmam Bay Kemal, yalancılığını ispat ettinSonraki Haber

Erdoğan: Ben ihalelere imza atmam Bay Ke...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!