Avusturya Başbakanı'ndan skandal 'göç' yorumu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Avusturya Başbakanı'ndan skandal 'göç' yorumu
Abone ol
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Afgan mülteciler açısından "komşu ülkelerin, Türkiye'nin ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerinin daha doğru yer olduğunu" söyledi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ABD askerlerinin çekilmesiyle Afganistan'dan başlaması beklenen yeni göç dalgasıyla ilgili Avrupa Birliği'ne uyarılarda bulundu.

DW Türkçe'nin Bild'den aktardığına göre; Kurz, Afgan mülteciler açısından "komşu ülkelerin, Türkiye'nin ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerinin daha doğru yer olduğunu" söyledi.

Kurz "Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum" dedi.

"AB üyesi olmayan ülkelere iade"

Avusturya Başbakanı sığınmacıları geldikleri ülkelere geri gönderme imkanı bulunmuyorsa AB üyesi olmayan ülkelere iade etme imkanının yaratılması gerektiğini söyledi.

"Oradaki insanlar için durum dramatik; bu göç akımlarına yol açacak" diyen Kurz, Afganistan'daki sorunların Almanya ve Avusturya'nın 2015'te olduğu gibi kitlesel olarak mülteci kabul etmesiyle çözülemeyeceğini belirtti.

Avrupa ve Almanya'nın düzensiz göç karşısında 2015 yılında izlediği çizginin değişmiş olmasından memmnun olduğunu söyleyen Kurz "Avrupa Birliği olarak o dönemki durumun tekrar oluşmasına engel olmak için yaz mevsiminden itibaren etkin olmalıyız" dedi.

Anahtar Kelimeler:
Memurlar zam talebini hükûmete ilettiÖnceki Haber

Memurlar zam talebini hükûmete iletti

Nagehan Alçı'dan 'Erdoğan'ın sağlık durumu' yazısıSonraki Haber

Nagehan Alçı'dan 'Erdoğan'ın sağlık duru...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!