İstanbul
04 Ekim, 2023, Çarşamba
 • DOLAR
  27.56
 • EURO
  29.01
 • ALTIN
  1615.3
 • BIST
  8333.14
 • BTC
  27634.39$

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte hesaplamalarla en güçlü senaryo...

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte hesaplamalarla en güçlü senaryo...
Asgari ücret tespit komisyonu aralık ayında toplanacak. Asgari ücrete ocak ayında yüzde 50 zam yapıldı. Temmuzda ise yüzde 30'luk ara zam yapıldı. Enflasyon ve açlık sınırı üzerinden yapılan hesaplamalarla asgari ücrete dair en güçlü senaryoyu vergi uzmanı Muhammet Bayram değerlendirdi.

Günden güne artan hayat pahalılığı karşısında asgari ücret, emekli ve memur zammı ile refah artırıcı düzenlemeler için çalışmaların başladığı bildirildi.

Asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantısını aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirecek. İşçi, işveren ve hükumetten 5'er temsilcinin katılacağı komisyon, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek.

Asgari ücrete ocak ayında yüzde 50 zam yapıldı. Temmuzda ise yüzde 30'luk ara zam yapıldı. Asgari ücretliden alınan vergilerden de vazgeçildi. Milliyet gazetesinde yer alan habere göre vergi uzmanı Muhammet Bayram, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Bakan Bilgin’in söylemiş olduğu afaki asgari ücret tahminlerine ilişkindir. Yani burada çeşitli ekonomistlerin 9 bin 500 ile 10 bin civarında tahminleri bulunmaktadır. Bu tahminler gerçeği yansıtmamakla beraber hayatın olağan akışına uygun değildir. Sonuçta bununla alakalı asıl nihai kararı asgari ücret tespit komisyonunda işçi ve işveren tarafları verecektir. Bu da bir anlaşma ve matematiğe bağlı olacaktır.

Yani temmuz ayında asgari ücretlinin almadığı yüzde 12’lik enflasyon farkı var. Enflasyon yüzde 42 iken, yüzde 30’luk bir artış yapılmıştı. Yüzde 12’lik fark var. Bununla beraber son 6 aylık enflasyonun yüzde 30-35 civarında olması beklendiğinden aslında hesap ortadadır. 

Yani 5 bin 500 TL’ye yüzde 40’lık artış olursa 7 bin 700 TL, yüzde 45 artış olursa 7 bin 975 TL, yüzde 50 artış olursa 8 bin 250 TL olacaktır. Bununla birlikte açık sınırının 7 bin 400 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda psikolojik sınır olan 8 bin TL’nin geçileceğini ancak haricinde konuşulan rakamların gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

Anket çalışması sadece piyasayı yoklamaya ilişkindir. Bununla alakalı bu sadece toplantıda bir done olacaktır. Ona ilişkin herhangi bir sonuç kimsenin eline ulaşmadı. Hükümetin 5 bin 500 TL üzerindeki verginin alınmaması uygulaması yani asgari ücret kadarın tüm ücretlilerin vergiden istisna tutulması uygulamasının devam edeceğini düşünüyorum. Bununla beraber sigorta teşvikleri de gündeme gelecektir.”

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!