Almanya’da nükleer sızıntı!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Almanya’da nükleer sızıntı!
Abone ol
Almanya'nın Bavyera eyaletinde yer alan ve bu yıl sonunda kapatılması planlanan Isar 2 nükleer santralinde sızıntı meydana geldi. Almanya Çevre Bakanlığı, sızıntının güvenlik tehlikesi teşkil etmediğini belirtti.

Almanya, 2011 yılında Japonya'da yaşanan Fukuşima nükleer santralindeki sızıntı sonrası atom enerjisi kullanmaktan vazgeçme kararı almıştı. Bu kapsamda bu yıla kadar ülkedeki 3'ü hariç tüm nükleer santraller kademeli olarak kapatıldı. Kalan son 3 nükleer santralin ise 2022 sonunda kapatılması bekleniyor. Öte yandan; Rusya-Ukrayna arasındaki savaş sonrası Avrupa'da yaşanan enerji krizi nedeniyle, nükleer santralleri kapatma fikri tartışmaya açıldı. Kriz sonlanana kadar nükleer santrallerin açık kalmasından yana olanlar ve 3 santralin daha ek olarak devreye alınmasını savunanlar bulunuyor.

Isar 2'de sızıntı: "Güvenlik tehliyesi yok" denildi

Almanya merkezli elektrik tedarikçisi EON, hükûmeti Isar 2 nükleer enerji santralinde yaşanan bir sızıntıdan haberdar ettiğini açıkladı. Almanya Çevre Bakanlığı, sızıntının güvenliği tehlikeye atmadığını, ancak hükûmetin kış ayları için enerji planlarını zorlaştırabileceğini ifade etti. Çevre Bakanlığı sızıntının giderilmesi için ekim ayında 1 haftalık bir tamirat yapılması gerektiğini ve bu sürede elektrik üretiminin tamamen durdurulacağını belirtti.

Anahtar Kelimeler:
Cinnet getirip aracını yaktı, polise bıçak çekti: Polisin vurduğu kişi öldüÖnceki Haber

Cinnet getirip aracını yaktı, polise bıç...

Miss Turkey 2022'nin kazananı belli oldu!Sonraki Haber

Miss Turkey 2022'nin kazananı belli oldu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!