AK Partili Tosun: Laiklik anayasadan çıkarılmalı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AK Partili Tosun: Laiklik anayasadan çıkarılmalı
Abone ol
AK Parti eski Tokat Milletvekili Resul Tosun, laikliğin anayasadan çıkarılması gerektiğini savundu.

AK Parti'nin takvimini oluşturduğu ve Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye sunmayı planladığı belirtilen yeni anayasa çalışmaları sürerken, AK Partili isimlerden de dikkat çeken çıkışlar geliyor. Daha önce devletin dili ile ilgili Türkiye Gazetesi'nde yer alan "Devletin dili Türkçedir ibaresi yerine 'devletin resmi dili Türkçedir' ibaresi gelebilir" haberinin ardından, "Amaç ilk üç maddenin değişmezliğini bozarak laikliği hedef almak" yorumları gelmişti.

Şimdiyse AK Parti eski Tokat Milletvekili Resul Tosun'dan 'laiklik' çıkışı geldi. Star Gazetesi'ndeki köşesinde laikliği hedef alan Tosun, "Laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır" ifadelerini kullandı.

Tosun'un yazısının ilgili kısmı şöyle:

"İstanbul ve Ankara’da olduğu gibi muhafazakâr tabanın oyunu almaya uygun adaylarla seçime giren CHP’nin zihniyeti değişmemiştir. Ne İstanbul’da ne Ankara da ne de başka bir yerde. Her münasebette sözcüleri laikliği bahana ederek İslam dininin toplumda ve devlette etkili olmasından veya görünmesinden rahatsız olmaktadırlar. En son Devlet Bahçeli Bey bu zihniyete karşı çok sert bir cevap verdi.

"90 senedir dindarlara hayatı zehir etmeye çalışanların ve toplumu İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanların tek gerekçeleri laiklik.

"İşte tam da bu sebeple istismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır.

"Yoksa bu zihniyetin, ellerine geçen ilk fırsatta 28 Şubat benzeri uygulamalara teşebbüs etmekten ve toplumu germekten çekinmeyeceği anlaşılmaktadır. Demedi demeyin!"

Anahtar Kelimeler:
Sinan Engin: Kıçıyla gol attı, bütün uzuvlarıyla gol atabilirÖnceki Haber

Sinan Engin: Kıçıyla gol attı, bütün uzu...

Selin Ciğerci boşanmanın arka perdesini anlattıSonraki Haber

Selin Ciğerci boşanmanın arka perdesini...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!