Aile Bakanı: Eşcinselliği normal görmek gibi bir lüksümüz yok

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aile Bakanı: Eşcinselliği normal görmek gibi bir lüksümüz yok
Abone ol
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, LGBTİ+ karşıtı mitinge ilişkin "Eşcinselliği normalleştirmek ya da normal görmek gibi bir lüksümüz yok. Ancak devletin, her insanın, her vatandaşın temel insan haklarını korumak ve teslim etmek yükümlülüğü var" ifadelerini kullandı.

İstanbul Saraçhane’de düzenlenen LGBTİ+ karşıtı mitinge toplumun geniş kesimlerinden tepki vardı. Muhalefetteki birçok parti ve siyasetçi sessizdi ancak STK’ler, sanatçılar, aydınlar, gazeteciler tepki gösterdi. Söz konusu mitingle ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuştu. LGBTİ+ karşıtı mitingi "Yanlış bir protesto" olarak değerlendiren Bakan Yanık, "Eşcinselliği normalleştirmek ya da normal görmek gibi bir lüksümüz yok. Ancak devletin, her insanın, her vatandaşın temel insan haklarını korumak ve teslim etmek yükümlülüğü var" ifadelerini kullandı.

Yanık, "Her grubun protesto hakkı vardır" dedi ve şöyle devam etti:

"Nefret söylemini yanlış buluyorum. Ben bir hukukçuyum ve mesleğimin büyük bir bölümü insan hakları temelinde geçti. Nefret söylemini kime karşı olursa olsun yanlış buluyoruz. Yıllar önce E-5 Sendromu olarak adlandırılan, karınları deşilerek yol kenarına atılan transları hatırlayın. Bunlar yaşanmamalı. Yanlış, günah görebilirsiniz hatta aykırı bulabilirsiniz. Nefret söylemi, kime karşı olursa olsun kabul edilemez. Çünkü nefret söylemi ile yaşam hakkını engellersiniz."

"Anne baba modelinde sorun var ise patoloji gelişiyor"

"Hükûmetin hiçbir vatandaşından vazgeçme lüksü de hakkı da yoktur" diyen Yanık, eşcinselliği ‘psikolojik bir patoloji’ olarak değerlendirdi. Yanık "Otoritereler, cinsiyet konusunun biyolojik bir patoloji değil, psikolojik olduğuna dikkat çeker. 3 yaşına kadar cinsel kimlik belli olmaya başlar, 5 yaşında kesinleşir. Eğer anne baba modelinde sorun var ise patoloji gelişiyor. Bu nedenle erken çocukluk dönemi anne-baba rol modeli üzerine çalışma yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

İstanbul Sözleşmesi tartışması

İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına ilişkin de yorumlarda bulunan Yanık, "Bazı çevreler İstanbul Sözleşmesi'ni kullanarak; kadın ve genç seçmeni AK Parti'den blok halinde koparma çalışması yürüttü. Bir nevi sözleşme üzerinden de siyaset mühendisliği yapıldı" ifadelerini kullandı.

Yanık şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul sözleşmesi ile ilgili Türkiye, 25 senedir 'değişmez' denen temel kanunlannı değiştirdi. İmzalarsınız, sonra sosyal yapı değişir. Unutmayalım. İstanbul sözleşmesi kutsal bir metin değil, değişebilir, çıkabilirsiniz.

"Ben şu anda İstanbul Sözleşmesi'nin yorumlanma biçiminden ürküyorum. Hukukun bir disiplini vardır. Bir hukukçu olarak bir metni hangi sınırlar içinde yorumlayacağınızı bilirsiniz. Fakat öyle bir yorumlandı ki; sonuçta 'bence böyle hukuku' doğdu. Bu mantıkla gittiğinizde Türkiye'de hiçbir metin kalmaz.

"Verilen temel zarar, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmak değil. Hukuk metinlerinin nasıl yorumlanacağı ve nasıl kabul edileceği ile ilgili.

"Sözleşmeye geri dönme ihtimali yok artık. Bir tarafta "İstanbul Sözleşmesi olmazsa yıkılacağız" diyenler var, öbür tarafta "İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarak aile, nesil kurtuldu" diyenler... İkisi de doğru değil. Yasalanmız, kanunlanmız var. Bunların uygulanması çok önemli.

"Ancak bazı çevreler İstanbul Sözleşmesi 'ni kullanarak; kadın ve genç seçmeni AK Parti'den blok halinde koparma çalışması yürüttü. Bir nevi sözleşme üzerinden de siyaset mühendisliği yapıldı."

Anahtar Kelimeler:
Abdulkadir Selvi: Ali Babacan cumhurbaşkanı adaylığına hazırlanıyorÖnceki Haber

Abdulkadir Selvi: Ali Babacan cumhurbaşk...

TOKİ’nin hacizli banka hesapları boş, üzerine kayıtlı tek araba var!Sonraki Haber

TOKİ’nin hacizli banka hesapları boş, üz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!