İstanbul
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.93
 • EURO
  35.41
 • ALTIN
  2468.0
 • BIST
  10767.85
 • BTC
  60178.98$

AFP çalışanları Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde greve başlıyor

AFP çalışanları Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde greve başlıyor
AFP çalışanları Türkiye'de işverenleriyle yürüttükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde greve başlayacaklarını duyurdu.

Müzakereler üç aydan fazla süredir devam ediyor. Çalışanlar, Türkiye'deki tüm işçileri derinden etkileyen ekonomik krizi görmezden gelen ve gerçek enflasyon oranlarını tartışmak istemeyen bir yaklaşımla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Grev kararı alan gazeteciler, dünya genelinde haberler yapmalarına rağmen, ücretlerinin sürekli azalması nedeniyle ay sonunu getiremediklerini ve bu durumu telafi edecek bir teklif görmediklerini belirtti.

Açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), bu noktaya gelmemek için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini ancak maalesef aynı düzeyde çaba görmediklerini söyledi. Sendika, AFP yönetimini çalışanlarının hak ettikleri ücret seviyesine çekmeye ve bu süreci grev olmadan sonlandırmaya çağırdı. Grev kararı da kapıya asıldı.

Yapılan açıklama şöyle:

Agence France-Presse (AFP) işvereni ile sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve başlıyoruz.

Üç aydan fazladır devam eden müzakerelerde, Türkiye’de tüm çalışanları derinden etkileyen ekonomik krizi görmezden gelen, her ne kadar haberlerini yapıp tüm dünyaya duyursalar da gerçek enflasyon oranlarını konuşmak istemeyen bir yaklaşım ile karşı karşıya kaldık.

Hemen her gün eriyen ücretlerimizle ay sonunu getirememize rağmen, bunu telafi edecek bir teklifi maalesef göremedik.

AFP'nin Türkiye bürosunda çalışan üyelerimiz Türkiye’de ve tüm dünyada örnek gösterilen başarılı işlere imza atan, ödüller alan, AFP'ye hem prestij hem para kazandıran ancak bunun karşılığında hak ettiği ücrete ulaşamayan gazetecilerdir.

Bugün haklarımızı almak için hem grev kararını ilân ediyor hem de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde grev uygulamasına başlayacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

Bu noktaya gelmemek için Sendika olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf etmemize rağmen maalesef aynı karşılığı bulamadık. AFP yönetimini çalışanlarının ücretlerini hak ettikleri seviyeye çekmeye ve bu süreci grev yaşanmadan bitirmeye davet ediyoruz.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!