İstanbul
24 Temmuz, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.81
 • EURO
  35.68
 • ALTIN
  2543.0
 • BIST
  11089.53
 • BTC
  65907.15$

Adnan Menderes ve Ayhan Aydan'ın gizli aşkı... Yeğeni Ege Aydan yıllar sonra anlattı


Adnan Menderes ve Ayhan Aydan'ın gizli aşkı... Yeğeni Ege Aydan yıllar sonra anlattı
Oyuncu Ege Aydan, opera sanatçısı olan halası Ayhan Aydan’ın Adnan Menderes’le yaşadığı aşkla ilgili konuştu. Aydan halasıyla Menderes’in buluştuğu evi, Menderes’in eve gelişlerini anlattı, “Bunları konuşmak ve sormak yasaktı” dedi.

Opera sanatçılığının yanısıra dönemin başbakanı Adnan Menderes'le yaşadığı yasak aşkla tanınan Ayhan Aydan’ın yeğeni Ege Aydan halasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

YouTube’da yayınlanan ‘Haber Bahane’ isimli programın konuğu olan Ege Aydan, halasıyla Adnan Menderes arasındaki aşkı şahit olduğu kadarıyla şöyle anlattı:

"Evdeki piyano Adnan Menderes'in halama hediyesiydi. Annem ders verdiği için ona geçti piyano. Ben anneme gittikçe çaldığım için piyano artık benim evimde. Miras olarak kaldı. Küçükken halamın evine gittiğimde 3 daire vardı ve birbirine bağlıydı. Caddeye bakan tarafta halamın kendi özel hayatını yaşadığı ve bizlerle görüştüğü bir daire vardı. Bazen ben bir kapıdan öbür daireye geçerdim ve orası saray gibiydi. Oradan çok etkilenirdim. Halam, Adnan Menderes'le o evde buluşurdu. Çünkü evli değillerdi o yüzden de öyle bir yaşam şekli kurmuştu. 

“HALAMLA ASLA ADNAN MENDERES’LE İLİŞKİSİNİ KONUŞMADIK”

Halam ve Adnan Menderes'i hiç yan yana görmedim ama fotoğrafı olurdu. Ben de bu adam kim diye hep merak ederdim. Bunları konuşmak ve sormak yasaktı. Halam öldüğünde ben 40 yaşındaydım ve Adnan Menderes'le ilişkisini asla konuşmadık" dedi.

Halasının Adnan Menderes'ten sonra kendisini inzivaya çektiğini söyleyen oyuncu, şöyle konuştu:

"Yassıada'ya ailem alındı ve sorgulandı. Halam artık ne yaşadıysa kendini öyle bir kapatmıştı ki... Kendini izole etmişti ve uzun süre yalnız yaşadı. Yanında çok sevdiği 2 tane opera sanatçısıyla beraber yaşıyordu. Halamın yıllar sonra başka bir ilişkisi oldu ve biz onu enişte bildik. Bir enişte olduktan sonra o konular hiç konuşulmadı zaten. Halamın yanı sıra annem ve babam da Adnan Menderes'le ilgili sorguya alınmıştı. Ailem, ne amaçlı çağrıldıklarını bize söylemedi. Babamın bir tabancası varmış ve ona el koymuşlar."

AYHAN AYDAN-ADNAN MENDERES İLİŞKİSİ

Ayhan Aydan 1924 İzmir doğumlu bir opera sanatçısı. Orkestra şefi Hasan Ferit Alnar ile olan evliliğini bitirmek üzereyken amcası Mithat Dülge'nin Çubuklu Barajı yakınlarında verdiği bir davette tanışıyor Adnan Menderes ile. Yıl 1951. Tanıştıklarında Menderes 50 yaşındaydı, Aydan ise 25.

Tanışma sırasındaki etkilenme aşka dönüştü. Menderes, tanıştıkları haftadan itibaren Yassıada günleri başlayana kadar Aydan’ın Sağlık Sokak’taki eve haftanın 2-3 günü çiçek gönderdi. 

Aydan, 27 Mayıs darbesi sonrasında Yassıada’da görülen 13 dava içerisinde beraat ile sonuçlanan tek dava olan, ‘Bebek Davası’nda ‘Menderes ile münasebette bulunmak ve bu münasebetten olan bebeği öldürmek’ ile suçlandı. Örtülü ödenek davasında ise Adnan Menderes'in Ayhan Aydan'ın eski eşine belli aralıklarla ödeme yaptığı anlaşıldı.

Aydan, Menderes'in idamından sonra dahi ilişkisi hakkında konuşmamaya gayret etti. Kendisine gazete ve dergilerden gelen para tekliflerini reddetti ve anlatmadı. 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!