İstanbul
04 Ekim, 2023, Çarşamba
 • DOLAR
  27.56
 • EURO
  29.02
 • ALTIN
  1611.7
 • BIST
  8333.14
 • BTC
  27758.39$

Açlık sınırının altında maaş alan İBB işçileri eylemde: Erkan Baş destek verdi

İBB Ağaç ve Peyzaj AŞ'de sendikal ayrımcılığa maruz kalan ve açlık sınırının altında maaş alan işçiler protesto düzenledi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş da burada işçilerin yanında oldu.

DİSK'e bağlı Birleşik Tarım-Orman İşçileri Sendikası (BTO-Sen) üyesi bir grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de sendikal ayrımcılığa maruz kalıp açlık sınırının altında maaş aldıklarını belirterek, bu durumu protesto etti. Saraçhane'deki İBB hizmet binası karşısında bulunan 75. Yıl Parkı'nda toplanan BTO-Sen üyesi işçiler, halay çekip, çeşitli sloganlar attı.

Burada grup adına BTO-Sen Örgütlenme Sorumlusu Erkan Urel, haziran ayında işten çıkartılan ve aralarında engellilerin de bulunduğu 16 kişinin belediye yönetimiyle yapılan görüşmeler sonrasında söz verilmesine karşın işlerine iade edilmediğini söyledi.

Maaşlara 250 lira zam geldi, hâlâ açlık sınırının altında

Muvazaalı taşeronluk uygulamasının söz verilmesine karşın kaldırılmayıp yaygınlaştırıldığını aktaran Urel şöyle konuştu:

"Sendikal ayrımcılığa ilişkin uygulamalara son verileceği kararları alınmıştı, bu kararlara da riayet edilmedi. Ücretlerin makul seviyeye getirileceğinde anlaşılmıştı, sadece yaklaşık 250 lira tutarında bir zam yapıldı, ücretler yine açlık sınırının altında bırakıldı. Yemek parası günlük net 36,50 lira olacak denilmesine rağmen bu tutar brüt olarak ödendi. Yol parası ise aylık net akbil tutarı kadar olacak denilirken bunda da kısıntılar gerçekleştirildi."

Urel, son olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yaptığı "İBB ve iştirak şirketlerinde çalışan bütün işçilere enflasyon farkı kadar zam yapılacağı" yönündeki açıklamaya rağmen sadece Ağaç AŞ işçilerinin bu kapsamın dışında bırakıldığını ifade etti.

İşverenin baskıları nedeniyle toplu iş sözleşmesi sürecinin davalık olduğunu ve yargı yolu ile işçilerin toplu iş sözleşmesi yapma haklarının en az 5 yıl boyunca engellendiğini vurgulayan Urel, belediye işçileri arasında açlık sınırının altında ve tek ikramiyesiz çalışan işçilerin Ağaç AŞ'de olduğunu dile getirdi.

Erkan Baş: Karşımızda kim olursa olsun

Net TV'de yer alan habere göre; TİP Genel Başkanı Erkan Baş düşük maaş nedeniyle direnişte olan İBB Ağaç ve Peyzaj A.Ş. işçilerini ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Erkan Baş, "Bizim için en önemli şey işçi haklarıdır. İşçi sınıfının hakları, alınteri, emeği bizim kırmızı çizgimizdir. Karşımızda kim olursa olsun, ister devlet yetkililer, ister patronlar olsun işçi arkadaşlarımız hak mücadelesine girdiyse bizim yerimiz işçilerin yanıdır" ifadelerini kullandı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!