ABD’de ‘bomba siklonu’ alarmı : 17 ölü!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ABD’de ‘bomba siklonu’ alarmı : 17 ölü!
Abone ol
ABD’de etkili olan kar fırtınası nedeniyle 1.25 milyon vatandaş elektriksiz kalırken ülke genelinde 17 kişi hayatını kaybettiği belirtildi.

“Bomba siklonları” olarak adlandırılan, kasırga gücüne erişerek bomba etkisi yaratan ani kar fırtınaları Kuzey Amerika’yı vurdu. ABD ve Kanada'nın neredeyse tamamında etkili olan dondurucu soğuklar en az 12 kişinin ölümüne yol açarken ABD’de birçok kıyı bölgesinde yerleşimler sular altında kaldı.

Şiddetli rüzgarın yol açtığı dev dalgalar kıyı şeridindeki yaşam alanlarını kullanılamaz hale getirdi.


 1.25 MİLYON EV ELEKTRİKSİZ
ABD Ulusal Meteoroloji Servisi yaptığı açıklamada  kar fırtınasının 240 milyondan fazla kişiyi belirterek vatandaşlara önlem almaları yönünde çağrıda bulundu.

 1,25 milyon ev ve işyeri elektriksiz kaldığı ABD'de sıcaklıkların sadece bir saat içinde keskin bir şekilde düştüğü insanların donma, hipotermi ve ölümle karşı karşıya kalabilecekleri belirtildi. 

Batı Kanada'da -13, Minnesota'da -20 ve Dallas'ta -6 dereceyi gösterirken, uzmanlar bazı bölgelerde -50'lerin görülebileceğini belirtti.

Sıcaklık 1 saat içinde düştü, 17 ölü ABD’de ‘bomba siklonu’ alarmı
Hüriyet'tin haberine göre zorlu hava şartları nedeniyle ülkenin birçok bölgesinde ulaşım felç hale gelirken, Noel kutlamalarından 1 gün önce 4 bin 500’den fazla uçuşun iptal edildiği ya da ertelendiği ifade edildi.
Yoğun kar yağışı nedeni ile peş peşe meydana gelen kazalar kurtarma ekiplerini zor durumda bıraktı.Ohio'da 50 aracın karıştığı bir kazada 3 kişi hayatını kaybetti.

New York Post gazetesi, şiddetli fırtına nedeni ile ülke genelinde şimdiye kadar 17 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.
Acil durum toplantısı sonrası konuşan ABD Başkanı Joe Biden vatandaşlarını uyararak, "Bu çocukluğunuzda geçirdiğiniz karlı günler gibi değil, bu ciddi bir şey" dedi.

Sıcaklık 1 saat içinde düştü, 17 ölü ABD’de ‘bomba siklonu’ alarmı

Yaşanan kış fırtınasının şiddetini artırarak, nesilde bir kez görülecek kadar nadir karşılaşılan “Bomba Siklonu’na” dönüşeceği belirtiliyor.

Kasırga gücüne erişebilen ve bomba etkisi yaratan' BOMBA SİKLONU’nun Kategori 2 fırtına seviyesiyle eşdeğer olacağı öğrenilirken kar yağışının önümüzdeki Pazar'a kadar devam etmesi bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
42 ilde yapılan anketin sonuçları açıklandıÖnceki Haber

42 ilde yapılan anketin sonuçları açıkla...

Sağlık Bakanlığı’ndan toplanan aşılarla ilgili açıklamaSonraki Haber

Sağlık Bakanlığı’ndan toplanan aşılarla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!