269 işçi 18 yıldır tazminatlarını alamıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
269 işçi 18 yıldır tazminatlarını alamıyor
Abone ol
Kocaeli'nin Darıca ilçesinde, oto filtre üretimi yapan firmada çalışan 269 işçi 18 yıldır tazminatlarını alamadı.

Kocaeli'nin Darıca ilçesi Sırasöğütler Mahallesi Çelikoğlu Caddesi üzerinde oto filtre üretimi yapan bir fabrika, 2001 yılında mali sorunlar yaşadığı gerekçesiyle işçilerin ücretlerini ve sosyal haklarını ödemedi. İşçilere alacaklarını ödeme taahhüdü veren fabrika, isim değiştirerek üretime devam etti. Ancak mali sorunlar gerekçesiyle fabrika 2004 yılında kapandı, 269 işçi işsiz kaldı.

Fabrika arazisi bölünerek kiraya verildi

Evrensel'den Diçer Akbir ve Erol Polat'ın haberine göre; bir süre sonra fabrika arazisini parsel parsel bölen patron, bölümleri farklı firmalara kiraladı. Taahhüt edilen hiçbir şeyi alamayan işçiler durumu mahkemeye taşıyarak, açtıkları tüm davaları kazandı. Ancak yine de 269 işçinin hiçbirine ödeme yapılmadı. Mahkeme sürecinin sonlanmasının ardından fabrika arazisi, içerisindeki tesis ve binalarla birlikte Gebze İcra Dairesi Müdürlüğü tarafından satışa çıkarıldı. Ancak yıllar boyunca düzenlenen ihalelere katılan hiç kimse olmadı. Fabrika 21 Haziran’da 154 milyon 465 bin 641 TL muayyen bedelle açık artırma usulüyle tekrar satışa sunulacak.

Satış 21 Haziran’da

Fabrikada 25 yıl çalışan Hüseyin Turna, “1977 yılının nisan ayında bu fabrikada işçi olarak işbaşı yaptım. 2002 yılına kadar 25 sene 56 gün çalıştım. Fakat fabrika kapanınca biz mağdur olduk. Tazminatımızı alamadık. Paralarımızı alamadık. Mahkemelik olduk. Alacağız, satacağız derken bu zamana kadar geldi. Benimle birlikte 269 kişi bu şekilde mağdur durumda bekliyor. Şimdi önümüzdeki 21 Haziran’da icra yoluyla satış olacağı söylendi. Biz de sonuç ne olacak diye merak ediyoruz. Burayı alacak müşteriler varsa buyursunlar, bize de yardımcı olsunlar. Hep beraber kurtulalım” dedi.

Fabrikada 10 yıl çalışan Halise Yılmaz da “1990 yılından 2000 yılına kadar burada çalıştım. Alacaklarım tamamıyla kaldı. Bugüne kadar hiç para almadık. Şu anda fabrika kiracılarla dolu. Biz birinci sırada alacaklılar olmamıza rağmen tazminatımızı alamıyoruz. Bu kiraların nereye ödendiğine dair hiçbir bilgimiz yok. 21 Haziran’da icra yoluyla Gebze Adliyesinde satışımız var. Bu fabrikanın alınmasını bekliyoruz” dedi.

Parasını alamayan işçilerden Necla Cengizer de “Benim 6 yıllık alacağım var. Bir an önce bu fabrikanın satılmasını ve parama kavuşmayı istiyorum. Herkes parasını almak istiyor. Artık biz yıldık. Bizim dayanacak gücümüz kalmadı. Bir an önce satılsın ve herkes rahat etsin” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Adana’da HDP binasına saldırıÖnceki Haber

Adana’da HDP binasına saldırı

Ekin Koç: Ben hep yorgunum, o hiç gitmiyo üzerimdenSonraki Haber

Ekin Koç: Ben hep yorgunum, o hiç gitmiy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!